„Index České pojišťovny vychází ze statistik dopravních nehod policie a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst," vysvětluje mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

V hodnocení za rok 2015 se Kroměřížsko umístilo na šestačtyřicátém místě, ještě o rok dříve bylo přitom na osmnácté příčce. Neblahý trend nepomáhají zlomit ani velmi časté policejní kontrolní a preventivní akce.

„Pořádáme je v rámci celého okresu. Hlavním cílem je přitom právě předcházet dopravním nehodám a jejich mnohdy tragickým následkům," krčí rameny mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

Policejní akce v regionu se zaměřují například na alkohol či drogy za volantem, ale třeba i používání pásů či autosedaček: samozřejmě pak hlídky měří povolenou rychlost a kontrolují i řidiče kamionů, chodce i cyklisty.

„Za poslední roky ale bilance počtu dopravních nehod bohužel narůstá. V roce 2013 se stalo přes 560 nehod, o rok později to bylo přes 580 a minulý rok došlo v regionu přesně k 653 nehodám," připouští policejní mluvčí. Co se týče letošního roku, zatím už policie řešila přes dvě stě padesát nehod. Pro srovnání: loni to za stejné období bylo 215 případů.

Proto se třeba město Kroměříž zapojilo do mezinárodní sítě Bezpečných komunit, v rámci které se konají třeba kampaně Na kole jen s přilbou či Vidíš mne a mnohé jiné. Besedy pro zájemce pořádá i BESIP. „Děláme je pro dospělé i děti prakticky po celém území kraje a nejenom ve větších městech, ale také v menších obcích," ujišťuje krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

Nejbližší akce se koná už tuto sobotu na Pionýrské louce v Kroměříži, dnes je na pořadu na základní škole v Kostelanech.

„Z mého pohledu hraje velkou roli zejména nepozornost a také neochota přizpůsobit se novým věcem, jako je použití reflexních prvků, nově zbudovaných cyklostezek nebo autosedaček. Nejde 
o neznalost, ale spíše o lidskou pohodlnost," míní koordinátor.

A podobný náhled mají i přímí účastníci provozu – například dvaapadesátiletá Milada Hradilová 
z Holešova. „Často vidím, jak někdo drží v ruce telefon a píše SMS, jezdí bez pásů… Stejně tak poslední dobou stále čtu, jak někdo řídil pod vlivem alkoholu, je to prostě hrozné," zlobí se žena.

Narůstající počet nehod vnímá i řidič kamionu Pavel Bříza.

„Není snad dne, abych o nějaké neslyšel. Když kolikrát vidím, jak lidé neumějí dát ani přednost zprava… Nechápu ani alkohol v krvi. Ti řidiči si neuvědomují, že nejde jen o ně, ale i o další nevinné, kteří den předtím nevypili deset piv a tři panáky, ale chtějí se dostat bezpečně třeba někam za rodinou," uzavřel kamioňák.

Kdo má podle vás největší podíl na špatné situaci 
na silnicích? Hlasujte v anketě