Kroměřížsko

Led zavinil dvě těžké nehody

Několik vážně zraněných a stotisícová škoda: důkaz toho, že na včerejší ranní ledovku a vánici nebyli všichni řidiči na Holešovsku připraveni.

Ve směru na Přílepy a Rymice totiž došlo téměř bezprostředně po sobě hned ke dvě poměrně vážným nehodám. První z nich se stala ráno těsně po sedmé hodině, kdy se mezi Holešovem a Rymicemi srazila Felicia s Opelem Vectra.

„Pětadvacetiletá řidička Felicie jela ve směru od Holešova. Na kluzké a zasněžené cestě nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu a povaze vozovky,“ vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Žena ve smyku vjela do protisměru a čelně se srazila s protijedoucí Vectrou, po střetu navíc začalo jedno z aut hořet. Ještě před tím se však podařilo posádku z vraků dostat ven a k ošklivě vyhlížející dorazily tři posádky zdravotníků.

Těžké zranění utrpěla pětatřicetiletá řidička Opelu a také její o dva roky starší spolujezdkyně. Stav cestujících ve škodovce však byl ještě vážnější.„Nejhůře na tom byla pětadvacetiletá řidička, která si poranila hlavu. Byla převezena do zlínské nemocnice,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Do kroměřížské nemocnice pak zamířila i její sedmapadesátiletá spolujezdkyně s podezřením na poranění páteře.„To se skutečně potvrdilo a ženu proto transportovali vrtulníkem do Brna,“ doplnil Olšan.Poslední ze zraněných, pětadvacetiletý muž, byl ošetřen v kroměřížské nemocnici.

Kluzká vozovka měla ovšem za následek i další nehodu, která se stala o půl hodiny později ve směru z Holešova na Přílepy.„Šestadvacetiletý řidič ve Škodě Roomster nezvládl při průjezdu pravotočivou zatáčkou řízení,“ vysvětlila policejní mluvčí.Stejně jako při nehodě u Rymic dostal motorista smyk a v protisměru se srazil s Volkswagenem Polo, které řídila padesátiletá žena.

Během střetu se zranil její čtyřiasedmdesá­tiletý spolujezdec. „Má zhmožděniny hlavy a krční páteře. Po nehodě byl převezen na chirurgii kroměřížské nemocnice,“ informoval mluvčí záchranky.

Policisté předběžně škodu na vozidlech odhadli na sto deset tisíc korun.Nehoda se pak včera odpoledne nevyhnula ani nechvalně známé křižovatce u Bezměrova. Naštěstí se nejednalo o vážnější kolizi a událost se podle prvotních informací obešla bez zranění.

Slovácko

Situace na Slovácku je bez ledovky, tvrdí silničáři

Zatímco na řadě míst Zlínského kraje se varování meteorologů před příchodem ledovky a namrzajícími vozovkami ve čtvrtek ráno potvrdilo, na Slovácku nebyla situace ani zdaleka tak dramatická. „Zrána začaly zasypávat region drobné krupky sněhu, což dělalo největší potíže vozidlům na kostkách nebo pěším na chodnících,“ informoval Slovácký deník ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík. Teploty mírně nad nulou se podle něj postaraly o to, že sníh pod koly aut rychle tál. „Přesto jsme poslali do terénu pro jistotu hned několik posypových vozidel, aby situaci kontrolovaly. Jeden vůz křižoval Chřiby na Buchlovicku, druhý na Osvětimansku a třetí vyjížděl z Rasové ošetřovat komunikace v oblasti Bílých Karpat,“ upřesnil Buchtík. Ani policisté neměli k rannímu stavu dopravního provozu na Slovácku žádné výhrady. „Situace je klidná a náš okres je zatím bez nehod, což však nemohou tvrdit kolegové z Kroměřížska nebo ze Zlínska, kde sníh pokrývá silnice podstatně víc, než je tomu tady na Uherskohradišťsku,“ řekl před půl devátou ranní hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Zlínsko

Náhlý příval sněhu překvapil řidiče, silničáři se s ním prali statečně

Silnice na Zlínsku opět pokryla vrstva sněhu. Po slunečných dnech tak museli opět zbystřit jak silničáři, tak řidiči.

„Je vyhlášena výstraha ledovky,“ potvrdil včera ráno situaci dispečer zimní údržby Ladislav Váňa. Sněžení podle silničářů začalo kolem šesté na Otrokovicku a postupně postupovalo přes Zlínsko až na Valašskokloboucko. „Mezi půl sedmou až osmou jsme tak postupně posílali do terénu veškerou techniku,“ odhalil Váňa s tím, že by se během dne mělo počasí umoudřit.

Také Technické služby Zlín musely na situaci reagovat. „Zhruba od půl sedmé máme techniku v ulicích. Komplikace by se ale měly vyskytnout jen v určitých místech,“ přiblížil. Nejvíce jejich služeb bylo zapotřebí pro bezpečný provoz městské hromadné dopravy ve Zlíně. „Podle předpovědí počasí by se ale mělo oteplovat a kolem desáté by se snad i k nám mělo znovu vrátit jaro,“ mínil kolem půl deváté ranní ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

K několika karambolům museli zajíždět i hasiči. „Kromě větší nehody u Holešova na Kroměřížsku jsme zasahovali na několika místech Zlínska i Vsetínska,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Kolem desáté se už podle něj situace uklidňovala. „Byla to záležitost sedmé, osmé hodiny ranní, kdy řidiči mnohdy neustáli náhlou změnu situace na silnicích,“ uzavřel.

Celou desítku nehod řešili také zlínští policisté. „Jejich pravděpodobnou příčinou byl uježděný sníh a nepřizpůsobení rychlosti,“ sdělil mluvčí krajských policistů Josef Havela. Dopravní policisté zasahovali například u Mladcové na Zlínsku. „Došlo zde k čelnímu střetu dvou protijedoucích vozidel. Hmotná škoda na automobilech přesahuje sto tisíc korun,“ objasnil Havela, který doplnil, že nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Problémy byly i s průjezdností některých silnic. „Nejkritičtější situace nastala během dopoledne v oblasti kolem Kašavy, kdy na zasněžených komunikacích uvízlo několik vozidel,“ vysvětlil Havela.

Komplikace naopak nezaznamenal největší dopravce v kraji ČSAD Vsetín. „Sněžit začalo až po ranní špičce, takže autobusy, kterými jezdí lidé do práce, žádné zpoždění nenabíraly. Ani v současné chvíli nejsou hlášeny žádné potíže s dojezdy,“ sdělil v jedenáct hodin dopoledne ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové z Meteopressu by už další sněžení ve Zlínském kraji následovat nemělo. „S největší pravděpodobností se jednalo o poslední sníh letošní zimy,“ informovala Honsová. Podle ní by sněhové vločky měly nadále poletovat jen na vrcholcích českých hor. „Také dešťových srážek se během března příliš neočekává,“ doplnila s tím, že o víkendu by denní teploty na Zlínsku mohly atakovat až patnáctistupňovou hranici.