Pro rodinu Říhových se přípravy na svátky staly během pár vteřin nejhorším okamžikem v životě. Jejich čtyřletého syna totiž srazilo 23. prosince auto přímo na cestě nedaleko jejich domu.

„Řidič naštěstí nejel rychle, protože se vyhýbal dalšímu autu. Syn vyšel zpoza zaparkovaného auta, řidič si ho nevšiml a narazil do něj," popsal Michal Říha.

V bezvědomí pak čtyřletý hoch zůstal ležet na silnici, kam mu na pomoc přispěchala nejen rodina, ale i sousedé.

„První pocit byl příšerný. Vůbec jsme netušili, jak vážná jsou zranění a co se vlastně děje. Vidět tam našeho malého v bezvědomí bylo opravdu hrozné," líčí Michal Říha.

S první pomocí přispěchala lékařka, která bydlí opodál, a také zdravotní sestra, která procházela kolem. Nehodu podle Říhy provázelo hned několik šťastných náhod.

„Štěstí bylo, že byla paní doktorka doma i to, že řidič jel zrovna pomalu. Pán Bůh stál na naší straně. Všichni taky byli solidární a pomohli nám. Jeden zavolal sanitku, další přinesl deku, měli zájem pomoci. Jsem za to moc vděčný," poděkoval tatínek.

Po šesti dnech strávených v nemocnici se syn Říhových vrátil domů, rodina pak nazdobila stromeček a nakonec oslavila Vánoce radostně.

Otec čtyřletého chlapce ale upozorňuje na to, že tamní ulice je rovná a mnohé řidiče svádí k překročení povolené padesátky.

Ve směru na Němčice by proto podle Michala Říhy nebylo od věci nainstalovat dopravní značku, která by rychlost omezila, popřípadě sem umístit aspoň měřič rychlosti.

„Je tady sice rovina a vidíte poměrně na dobrou vzdálenost, ale zpoza zaparkovaných aut u okraje cesty může vyběhnout dítě, tak jako se to stalo nám, a může dojít k neštěstí. Mimo to žije v ulici hodně mladých rodin a je tady kolem patnácti dětí do patnácti let," dodal Říha.

Obdobně vidí situaci i řada místních, kteří v ulici bydlí.

„Řidiči rozjetí od Němčic zpomalují až v obci, protože je tady dlouhá rovina. Kdyby tady přibylo nějaké značení asi, by to nebylo na škodu," míní například Tomáš Trčka. V posledním domě na konci ulice žije také Otmara Jeřábková: kolem jejího domu prý auta projíždí ve většině případů rychleji, než povolují předpisy.

„Přikláněla bych se k možnosti umístit tady alespoň měřič rychlosti. Auta tudy totiž jezdí nepřiměřenou rychlostí z obou směrů a provoz je tady větší než třeba na Količín," upozornila žena.

Podle tamního starosty Jaroslava Šaška je silnice státní a k nehodám tady až tolik nedochází: nejedná se prý o nijak kritický úsek.

„K té havárii moc informací nemám, jsem však moc rád, že je chlapec v pořádku. Nejedná se ovšem v tomto místě vyloženě o rizikový úsek," míní starosta.

Změnu musí navrhnout lidé

Zda tedy v místě přibude dopravní značka, retardér nebo měřič rychlosti, tak zůstává otázkou. „Už jsme se tím zabývali, ale z návrhů sešlo. Radar, který měří rychlost a zpomaluje řidiče, jsme umístili na druhý konec obce. Je otázkou, jestli ho dát i sem. Zatím jsem k tomu podnět od lidí nedostal," dodal starosta.

Podat návrh na změnu mohou lidé přímo vlastníkovi komunikace, kterým je Ředitelství silnic Zlínského kraje: ideálně právě prostřednictvím starosty.

Podle policie došlo v místě zatím jen ke dvěma dopravním nehodám, hlídky sem ale na kontroly občas jezdí.

„Z naší strany nevzešel návrh na změnu dopravního značení. Hlídky se tady samozřejmě jako jinde na rychlost projíždějících aut zaměřují," dodala kroměřížská policejní preventistka Barbora Balášová.