Už kolem 18.30 hodin začali obyvatelé regionu volat o pomoc na tísňovou linku. Operační důstojník HZS Zlínského kraje začal posílat posílat jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z okolí na řešení problémů po zaplavení sklepů a přízemí domů.

„Situace se velmi rychle komplikovala především v obci Zubří, kde se voda z místních toků dostala z koryta a zaplavila jak komunikace, tak i hlavní silniční tah. Další problémy byly hlášeny z obcí Zašová, Bynina a Krhová,“ popsal mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Ve Stříteži nad Bečvou voda podemlela železniční trať. Kvůli vzniklému nebezpečí musela být zastavena vlaková doprava.

Hasiči během večera zachraňovali rovněž lidské životy. „Jednalo se o uvězněné řidiče v osobních nebo nákladních autech na silnicích, další osoby, které se nemohly dostat z domu a voda je odřízla nebo jednoho člověka, který zůstal kvůli vodě na mostě,“ uvedl dále Mitáček.

Operační středisko HZS Zlínského kraje bylo zavaleno stovkami telefonátů občanů, kteří žádali pomoc při čerpání vody ze sklepů nebo obytných částí domu. „Jednotky ze Vsetínska byly posíleny o další hasiče ze Zlínska.

Požádali jsme rovněž o pomoc armádní vrtulník z Přerova,“ řekl Mitáček. Hasiči chtěli monitorovat celé zasažené lokality a upřesnit rozsah povodní. Vrtulník ale nevzlétl pro nevhodné letové podmínky a silné bouřkové počasí.

Některé obce na Meziříčsku hlásili poškození drátů elektrického vedení a žádali o jeho celkové odpojení.

Voda pronikla rovněž do centra Valašského Meziříčí. Bylo zaplaveno několik silnic a přilehlých ulic. Neprůjezdné byly kruhové objezdy a důležité silniční spoje.

Nad oblasí přestalo pršet kolem 21. hodiny. V některých místech začala voda klesat a hasiči mohli postupně zajíždět do postižených míst s čerpadly. Některá místa zůstávají i nadále pro těžkou techniku hasičů nedostupná.

Ve Valašském Meziříčí byl svolán povodňový štáb. Po celou noc organizuje dojezd těžké techniky na odstraňování naplavenin, stromů, překážek a bahna.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy o 120 centimetrů. Průtok řeky se zvýšil desetinásobně.

Mezi Rožnovem, Valašským Meziříčím a Vsetínem v délce 28 kilometrů je zatopena řada úseků. Někde dopravu komplikují i popadané stromy. V Zubří voda zablokovala hlavní silniční tah na Slovensko.

Na Jičínce byl stav ohrožení

Životice, Nový Jičín - Třetího povodňového stupně, a tím i stavu ohrožení, dosáhla ve středu v průběhu čtyřiceti minut hladina řeky Jičínka v Novém Jičíně a okolí.
Zatímco ještě ve 20.00 hodin byla podle údajů na serveru Povodí Odry hladina ve výšce 172 centimetrů, což bylo 18 centimetrů pod 1. stupněm pohotovosti, ve 20.40 již byla hladina na 308 centimetrech. Průtok vody se zvýšil ze 17,1 metru krychlového za sekundu na 85,2 metru krychlového za sekundu. Podle informací Deníku nebyla v tu dobu průjezdná silnice mezi Novým Jičínem a Životicemi, na kterou se vylila voda z koryta Jičínky. Část Životic byla zcela zapalvena.
Stav ostatních toků na Novojičínsku byl v té době vcelku klidný. Hladiny stoupaly jen velmi pozvolna a byly několik desítek centimetrů pod úrovní bodu pro vyhlášení prvního pohotovostního stupně. (red)

Liják uvěznil auto pod mostem

Hodonínsko - Přívalový déšť vyhnal ve středu hasiče na nejméně dvacet míst na Hodonínsku.
V Lipově na Horňácku, kde se liják přehnal nejdříve, museli místní dobrovolní hasiči odstraňovat bahno ze zatopené ulice. Silná průtrž mračen pak zatopila sklepy v Louce, Prušánkách i v Tvarožné Lhotě, kde zhruba třicet centimetrů vysoká hladina vody a bahna zasáhla řadu domů.
„V obci zasahovaly čtyři profesionální a dobrovolné jednotky. Hasiči kromě čerpání vody a úklidu bahna pomáhali lidem vynášet věci ze zaplavených domů,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
Čerpat vodu ze sklepů vyjížděly hasičské jednotky i do okresního města, a to do Patočkovy ulice, Hornické čtvrti, Žižkovy ulice i na Masarykovo náměstí. Ve Velkomoravské ulici dokonce uvízlo auto pod mostem. Zaměstnaným hodonínským hasičům sem musela na pomoc přijet jednotka z Břeclavi a z Tvrdonic. Déšť také zaplavil dílnu na Plucárně. „Zaplavenou výtahovou šachtu odčerpávali hasiči v Konečné ulici, vodní lagunu likvidovali v Brněnské ulici a v Koupelní ulici odčerpávali sklepní prostory koupaliště, které voda zatopila až do výšky půldruhého metru,“ vyjmenoval Haid další zásahy. Hasičské sirény se rozezvučely v okrese přibližně o tři čtvrtě na čtyři odpoledne. Zhruba za hodinu bylo po dešti. (já)