„V současné době evidujeme čtyři sta sedmdesát nehod. Dvaatřicet lidí se při nich zranilo těžce, osmaaosmdesát cestujících utrpělo lehká zranění,“ popsala kroměřížská policení mluvčí Květoslava Malenovská.

Téměř čtyři desítky havárií přitom zavinil podle Malenovské alkohol, na desítce nehod mají podíl dokonce drogy. Z těch je ze zkušeností policistů nejpopulárnější marihuana nebo pervitin.

„Od začátku roku už navíc na silnicích zemřelo pět lidí,“ upozormila Malenovská.

První tragédie se stala začátkem března mezi Rusavou a Brusným, kde pětačtyřicetiletý řidič zemřel po nárazu do stromu. Ve změti plechů už vyhasl život také třicetiletého muže, který cestoval na místě spolujezdce. Jen pár dní předtím se stala zase vážná nehoda nedaleko Plešovce.

Ve vraku vozidla zemřel teprve dvaadvacetiletý spolujezdec ze zadního sedadla. V jeho případě mohly být následky podle policistů zřejmě mírnější, kdyby se před jízdou připoutal.

Nepozornost už stála život také jednu cyklistku, která nedala přednost autu jedoucí po hlavní silnici. Osmdesátiletá žena tak skončilo přímo pod koly řidičky, která už nestihla zabrzdit. „Po střetu s vozidlem seniorka upadla na vozovku a utrpěla těžké zranění, kterým po několika dnech v nemocnici podlehla,“ připomněla policejní mluvčí Malenovská.

Zatím poslední tragická nehoda, při které zemřela teprve devatenáctiletá dívka, se stala na konci dubna nedaleko Kostelan. Její o tři roky starší bratr nezvládl jako řidič ve směru na Bunč průjezd zatáčkou a dostal smyk.

„Vozidlo pak vyjelo mimo vozovku, kde se převrátilo přes střechu, narazilo do stromu a zůstalo stát na pravém boku. Řidič při nehodě neutrpěl žádné zranění, jeho spolujezdkyně, která zůstala zaklíněná pod pravou částí vozidla, však na místě zemřela,“ informovala krátce po nehodě kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Loni vyjížděli dopravní policisté k více než jedenácti stovkám nehod, při nichž zemřelo šestnáct lidí. Nejtragičtější událostí uplynulého roku byla červencová havárie nedaleko Těšánek, při níž zemřeli tři mladíci.