„Převážně se jednalo o chodce a motocyklisty. V roce 2022 to bylo deset lidí. Přitom kolikrát stačilo jen málo – nepřeceňovat své síly, přizpůsobit rychlost jízdy povětrnostním podmínkám, stavu a povaze komunikace, připoutat se a být vidět,“ uvedl policejní mluvčí Radomír Šiška.

Těžké zranění loni při dopravních nehodách utrpělo 13 lidí, stejný počet jako předloni. „V roce 2023 bylo 232 lehce zraněných, v roce 2022 pak 226,“ dodal Šiška.

Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří dlouhodobě chodci a cyklisté. Podle policistů je proto důležité, aby byli v provozu řádně vidět.

„Chodci jsou povinni mít na sobě za snížené viditelnosti mimo obec prvky z retroreflexního materiálu. Policisté apelují na všechny účastníky silničního provozu, aby toto dodržovali a co víc, aby nosili reflexní prvky i v obcích a to zejména tam, kde je osvětlení nedostačující,“ připomněl mluvčí.

Nehod „pod vlivem“ bylo téměř šest desítek

Loni policisté řešili 58 nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla a deset nehod, které zavinili samotní chodci.

„Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 47, předloni 52. Loni jsme také vyšetřovali deset nehod, které způsobili řidiči pod vlivem drog,“ prozradil mluvčí.

Městská policie. Ilustrační snímek.
Vloupání, útok nožem. V Chropyni roste kriminalita, zřídí tady městskou policii

V loňském roce narostl počet nehod v obcích (432), přičemž předloni jich bylo 388. Nejčastěji k nehodám docházelo v úterý a ve čtvrtek, nejméně pak v neděli.

„Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění,“ sdělil Radomír Šiška.

Ilustrační foto
Na Kroměřížsku se loni staly tři vraždy. Počet krádeží a vloupání vzrostl

Nehody častokrát zavinila také zvěř nebo domácí zvířata. „Loni jich bylo sraženo 195. Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty - pes, kočka,“ vysvětlil policejní mluvčí.