S žádostí o pomoc se na záchranáře obrátili zoufalí příbuzní, kterým se hoch na chvíli ztratil. Přešel na sousední pozemek k rozestavěnému domu, kde nadzvedl lehké plastové víko zaplavené jímky a spadl do ní.

„Matka dítě hledala společně s chlapcovým dědečkem. Při pátrání v okolí narazili na jímku a napadlo je, že do ní chlapec mohl spadnout. Začali proto s odčerpáváním vody dvěma kalovými čerpadly,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Po chvíli se jim dítě bez známek života podařilo vytáhnout ven.

Do boje o chlapcův život se hned pustili záchranáři. „Jako první dorazili dobrovolní hasiči z Halenkova, kteří začali s masáží srdce a umělým dýcháním,“ popsal Mitáček.

Po příjezdu profesionálů a zdravotníků se dál společně snažili záchranáři chlapce oživit intenzivní resuscitací. Hasiči ze dvou jednotek se postupně střídali v srdeční masáži, zdravotníci dávali umělé dýchání, kyslík a poskytli nezbytnou lékařskou péči.

„Chlapec vdechnul odpadní vodu a nečistoty, které zaplňovaly jímku asi do výše dvou metrů. Začal se topit. Okamžitá resuscitace byla nutná, včetně zajištění dýchacích cest intubací,“ přiblížil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Do příletu vrtulníku bojovali záchranáři o chlapcův život více než hodinu. Poté jej zdravotníci letecky přepravili do ostravské fakultní nemocnice, na oddělení urgentního příjmu. „Přes veškerou snahu lékařů se ho ale nepodařilo zachránit,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný.

Do Huslenek zamířila také psycholožka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, která poskytla svou pomoc zcela zdrcené matce.

Nešťastným případem se nyní zabývají policisté, kteří při záchraně také pomáhali. Podle mluvčí policie Jany Bartíkové do Huslenek zamířil kompletní výjezd vsetínských kriminalistů, kteří budou zjišťovat mimo jiné i míru cizího zavinění.

„Prozatím víme, že ještě než se rodina obrátila na policii a záchranáře, chlapečka asi patnáct minut neúspěšně hledala,“ řekla Bartíková.