Odborníci proto varují, aby lidé na silnicích dodržovali pravidla, zbytečně nehazardovali a i dospělí vyráželi na silnici s ochrannou přilbou.

„V letošním roce už evidujeme dvě těžká a patnáct lehkých zranění," upozornila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Případů letos v porovnání s loňským rokem přibylo.

„Od počátku roku došlo v regionu k jednadvaceti nehodám, při nichž byl jedním z účastníků cyklista. Loni za stejné období evidujeme takových případů sedmnáct," konstatovala Kyšnerová.

Mnohem častěji bourají muži

Z policejní statistiky podle ní také jasně vyplývá, že na silnicích havarují převážně muži. Letos se jich kolizi nevyhnulo šestnáct, opatrnější byly ženy, které figurovaly při nehodách letos v pěti a loni ve třech případech.

Třináct letošních nehod má navíc společné to, že jsou právě cyklisté podezřelí z jejich zavinění. U sedmi se při jízdě na kole potvrdilo požití alkoholu, podle celorepublikové statistiky je navíc alkohol za řidítky nelichotivým specifikem letošního roku. Také loni se ovšem z 2 521 nehod, které způsobili cyklisté, podílel alkohol na 723 případech.

Povoleno přitom není pití alkoholu před jízdou ani na cyklostezkách nebo pouhých polních cestách.

Podle celorepublikové policejní statistiky přišlo už letos na silnicích v Česku o život celkem dvanáct cyklistů: Kroměřížsku se naštěstí loni i letos zatím smrtelné nehody vyhnuly.