„Sanitka po ošetření odvezla dva hasiče do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Třetí hasič pokračoval dál ve své práci. Při dalším výjezdu byl převezen na pohotovost do Zlína, protože se u něj projevily příznaky nevolnosti," uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Hasiči podle něj celý sobotní večer a noc v kraji vyjížděli celkem k 52 událostem spojených s likvidací následků bouře.

Po dlouhém období sucha bouřka ukázala, co dokáže příroda, když zem bičovaly provazce vody, které zvedly hladiny místních potůčků a nebe bylo protkáno množstvím blesků.

„Nejvíce jsme evidovali případů spadlých větví a stromů, které blokovaly nebo omezovaly provoz na silnicích. Celkem jich bylo 34," vypočetl Žemlička.

Osm výjezdů bylo k čerpání vody nebo k pročištění kanálů.

„Je s podivem, jak některé firmy hazardují se svým majetkem, když nemají objekt řádně zabezpečený proti vniknutí vody anglickými dvorky, kdy je objekt pod úrovní okolního terénu," zmínil mluvčí hasičů.

Poškozené střechy

Šestkrát pak hasiči vyjížděli k zabezpečení poškozených střech.

„Nejvíce zde byla poškozena firma ve Vsetíně a bytový dům v Otrokovicích. Ve Vsetíně se majitel podílel na zabezpečení střechy o ploše asi 1250 metrů čtverečních, kdy si sám obstaral plachty a desky na provizorní zakrytí střechy. V Otrokovicích, místní část Kvítkovice, střechu poškodily dva vysoké zděné komíny. Jeden z nich se okamžitě zřítil k zemi, druhý však zůstal zablokovaný na sedlové střeše," popsal mluvčí.

Torzo komína se podařilo hasičům odstranit za pomoci automobilové plošiny.

„Z ní příslušník lezecké skupiny hasičů částečně rozebíral torzo komína. Kolem zbytku uvázal smyčku a za pomocí ruční kladky byla zbylá část komína stržena ze střechy. Práce hasičů byla velice profesionální, takže při stržení nedošlo k poškození střešní krytiny na níž komín ležel," doplnil Roman Žemlička z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Střecha byla podle něj následně provizorně zabezpečena plachtami, které obstarali hasiči města Otrokovice.

„Kuriózní případ poškození střechy a sousedních rodinného domu byl opět v Otrokovicích, místní část Kvítkovice. Na zahradě za rodinným domem stála nepřipevněná trampolína. Ta se při náporu větru vznesla do vzduchu, poškodila střechu rodinného domu, přeletěla přes silnici a jako žiletka se zařízla do oken sousedního rodinného domu. Při této události naštěstí nebyl nikdo zraněn," doplnil mluvčí.

Zapálený přístřešek

Ve čtyřech případech v sobotu večer a v noci popadané stromy poškodily elektrické nadzemní vedení.

„Poruchy na vedení byly řešeny s pohotovostní službou rozvodných závodů," uvedl Žemlička.

Do celkových událostí nebyly podle mluvčího započítány dva plané poplachy v Otrokovicích a v Kroměříži a jeden požár přístřešku po úderu blesku v Záhorovicích v okresu Uherské Hradiště.

Varování před vydatnými dešti a bouřkami podle výstrahy meteorologů platí až do nedělního večera.