O co jde? O velmi starou společenskou hru, původně pocházející z Varšavy. Při jejím hraní se děti stávají farmáři, zabývajícími se chovem domácích zvířat. Jejich stádo se postupně rozrůstá, zvířata v něm se mohou různě směňovat. Vítězí ten, kdo jako první získá od každého druhu alespoň jedno zvíře. Vítězství ale není vůbec jednoduchou záležitostí. Na farmářova zvířata totiž číhá nebezpečí v podobě zákeřných šelem, lišky a vlka…

Děti u této hry v týdnech velkých mrazů a plískanic strávily spoustu času. Postupně si osvojovaly pravidla, volily různé herní strategie, učily se myslet dopředu a činit samostatná rozhodnutí. Z každé odehrané hry si do seznamu zapisovaly body. A měly proč. Vítězní farmářové z jednotlivých oddělení se totiž utkali mezi sebou v celodružinovém finále.

To u nás proběhlo těsně před jarními prázdninami. Šest vybraných hráčů bojovalo jednak o prestiž tedy být nejlepší, jednak o pěkné ceny, věnované těšínskou firmou Press Pygmalion.

Po více než hodině napětí a nervů se zámoravskou Super farmářkou stala Patricie Pilchová ze 2. třídy. A odměna pro vítězku? Právě tolik opěvovaná hra! Nemyslete ale, že hraní vedlo pouze k úsměvům. Občas se děti také zamračily a došlo i na slzy. To většinou, když po hodu kostkami padla liška s vlkem a sežrali farmáři celé jeho pracně získané stádo…

Doporučujeme všem: zkuste hrát také. U nás jsme hru po finále zakoupili nejen do všech družinových oddělení. Desítky dětí si ji pro sebe a své blízké pořídily i domů.

Text i snímky zaslal: kolektiv vychovatelek školní družiny, ZŠ Zámoraví, Kroměříž