Lukáš Pařenica, šéfredaktor Kroměřížského deníkuCo když toho nebožáka napadne, že je uvnitř bomba? Nezpůsobím svou zapomnětlivostí policejní a pyrotechnické manévry? A nedopadne to nakonec tak, že si řidič řekne: Než přijít o ruce, raději tašky nechám ležet, ať se o ně postará nějaký všímavý nenechavec…?

Sny mají samozřejmě tu vlastnost, že v nich lidé uvažují a konají leckdy bláznivě, v rozporu s logikou. Tentokrát mi ale i po probuzení došlo, kam jsme se během éry globálního terorismu v uvažování posunuli. Jistě, u nás v Kroměříži by asi řidič kabelu klidně otevřel (o tom, že tu nemáme tramvaje, jaksi nemluvě), ale v Olomouci, Brně či dokonce Praze? Nepřebila by rozum vzpomínka na útoky v řadě zemí Evropy?

Globální informační „dálnice" umožňující sdílení významných událostí prakticky on-line je totiž věc užitečná, zároveň nám ale také něco bere. Pocit klidu, ba téměř jistoty, že takové věci se „přece nestávají". Stávají, zatím naštěstí jinde. Ale v hlavách už nejspíš trochu podvědomě tušíme, že přijdou i k nám.

Lukáš Pařenica, šéfredaktor Kroměřížského deníku