Ačkoliv by většina z nás nejraději na rok 2020 zapomněla a zcela jej vytěsnila ze své paměti, stane se mementem doby, kdy lidstvo i civilizace bojovali o přežití.

V učebnicích dějepisu se uplynulých 365 dní zařadí vedle těch letopočtů, které ovlivnily a změnily celou existenci lidstva – roky připomínajících světové války, krach na burze, teroristický útok na mrakodrap „dvojčata“ v New Yorku a další.

Vedle šrámů jež jsme utržili a strastí, je však důležité zaznamenat do historických análů i naše úspěchy. Nejenom neskutečné jednoty lidí po celém světě.

Ale také úspěchy jednotlivců. Ve svém okolí jsem neviděl beznaděj a odevzdání se osudu. Viděl jsem bojovnost a nasazení „obyčejných lidí, kteří se stali „neobyčejnými“.

A není nutné hledat někde daleko. Hned několik příkladů mi vytane na mysli během pár chvil.

Mladý muž z Hulína, který na své 3D tiskárně vyráběl štíty a speciální pomůcky pro švadleny.

Nespočet oněch švadlen šijících bez nároku na honorář pro ostatní kolem sebe roušky. Student, skauti a dočasně nezaměstnaná žena roznášející jídlo seniorům.

Pracovníci střediska volného času pomáhající s hlídáním a doučováním dětí, které se ocitly na distanční výuce.

Zdravotní sestra provádějící každý den nespočet testů na onemocnění covid.

Záchranáři jezdící dělat odběry.

Zdravotníky pracující do vyčerpání, aby se snažili zachránit byť jeden lidský život ze spárů zákeřného viru.

A tak bych mohl pokračovat. Díky těmto příběhům stojí za to mít víru v lidstvo. Každý z nás měl někoho takového ve svém okolí.

Když byl covid-19 diagnostikován u takzvaného pacienta 0 v čínském Wu-chanu 17. listopadu 2019, nikdo netušil, co v následujícím roce nový typ koronaviru způsobí.

Většina odborníků myslela, že vznikne – jako tomu bylo předtím například u SARS a MERS – jen několik ohnisek a virus se nepřesune z Asie na jiný kontinent. Jejich předpoklad se bohužel ukázal jako lichý a rok 2020 byl tím nejtěžším pro většinu z nás. Ale ukázal také naši sílu. Jakou spoušť za sebou ovšem ještě zanechá si zatím nikdo z nás nedovede představit.