VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřená Evropa: V situaci

/// Jan Jindřich Karásek, GYMNÁZIUM UHERSKÉ HRADIŠTĚ /// Vydavatel regionálních Deníků - akciová společnost VLTAVA-LABE-PRESS- ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice vyhlásili literární soutěž u příležitosti roku 2015 jako Evropského roku pro rozvoj.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Literární soutěž - Studenti píší o EvropěFoto: DENÍK

Literární soutěž s názvem „Otevřená Evropa" byla určena studentům středních škol v České republice.
Jejím cílem bylo, aby si studenti uvědomili, co EU ve světě znamená. Od studentů nám přišly tři desítky prací. A je to vskutku zajímavé čtení.
Podívat se totiž na Evropskou unii perspektivou mladého člověka nezatíženého stereotypy společnosti může být velmi poučné.

VŠECHNY práce studentů ze Zlínského kraje zveřejňujeme ZDE

Evropská komiseZ těchto prací vzejdou tři vítězové, kteří postoupí do celostátního kola, kde může za své dílo získat kvalitní smartphone značky Apple iPhone nebo Samsung.
Tři vítěze oznámíme v našich novinách, ale také na webu www.denik.cz do konce června.

V situaci

Autor: Jan Jindřich Karásek, Uherské Hradiště
Škola: Gymnázium Uherské Hradiště

Dva muži sedí v kavárně. Je to ten typ kavárny, kde mají kostkované kachličky místo podlahy a vpravo do vchodu je velký svítivý jukebox, aby se náhodou nestalo, že by hrála muzika, která vám nevyhovuje. Ale nakonec se vždycky nějak stane, že právě taková hudba hraje, protože do něj peníze většinou dávají lidé s absencí jakéhokoli vkusu. Stmívá se. V místnosti se rozsvěcuje světlo, které se šíří ze stropu z velkých žlutých žárovek a odráží se od příjemně nenápadných šedých stěn. Dva muži sedí naproti sobě u starého dřevěného stolu. Takového, který vypadá, že toho zažil víc než oba muži dohromady. Každý z nich má před sebou velký bílý hrnek černé kávy. Jeden z mužů má pěstované vousy a druhý je hladce oholen. Jsou to přátelé, kteří si spolu po práci sedli, aby si popovídali.

„Ta káva je dobrá, co?" zeptal se muž s vousy a napil se.
„Měl jsem i lepší," odpověděl naproti sedící.
„Co máš dnes ještě v plánu?"
„Nejspíš si udělám nějakou večeři. A možná se podívám na nějaký film. Ty?"
„Chceme si s Evičkou projít fotky z dovolené."
„To zní hezky."
„Jo, to bude fajn."
Chvíli nastalo ticho. Oba se zamýšleli, o čem by si vlastně rádi povídali.
„Hrajou tu docela dobře, co?" řekl nakonec oholený muž a přerušil tím tak ono pracně budované ticho.
„Jo, před chvíli pouštěli takovou tu starou bluesovou písničku."
„Jakou?"
„Ty víš. Takovou tu du-du-du-du-da-da-da."
„Netuším."
„Ale víš. Tu, jak se v ní pořád střídá kytara a saxofon a nikdy nehrajou dohromady."
„Pořád nevím."
„Je to od toho – toho, no, toho," začal větu a nedokončil. „Nikdy si nevzpomenu na jména, když je to potřeba."
„Čekals tu dlouho?" zeptal se nakonec, aby se přestali bavit o té neurčité písničce.
„Ani ne. Přišel jsem a poslouchal z jukeboxu tu písničku a předtím ještě jednu, takže to mohlo být tak deset minut."
„Hele, teď jsem četl, že je u nás skoro nejvíc imigrantů v celé Evropě."
„To je teda síla."
„Štve tě to?"
„Štve mě to strašně. Ty vole, vždyť tu nejsou původní, jestli víš, jak to myslím."
„Hele, většina z nich vůbec nemá na výběr."
„Ale pak tu jenom kazí život nám, co tu jsme odjakživa. Berou nám práci, nebo ji zas vůbec nemají. Mají si žít tam, kde jsou, chápeš?"
„Ti lidi ale často ten domov právě ztratí. Musejí utéct. A navíc…"
„Hele, nejsem rasista, ale…"

Díváš se svýma očima na vesnici v Africe. Jsi otec a manžel a chodíš sem a tam. Ruce se ti třesou. Přemýšlíš a myšlenky ti přechází sem a tam. Jakou hodnotu pro tebe má vlastní domov? Je pro tebe tohle místo důležitější než bezpečí tvé rodiny? Přeješ si ze všeho nejvíc, abys v téhle situaci vůbec nebyl. Jak se tohle stalo? Jak sis tohle zasloužil? Co jsi dělal, že tvou jedinou možností, jak zachránit sebe, své dítě a manželku, tvou dlouholetou lásku, je utéct na lodi. Od svých přátel. Pryč ze své vesnice. Každý den je naplněný nejistotou, jestli zrovna sem nepřijedou povstalci. Jestli vás do jednoho nepostřílí. V hlavě vidíš obrazy toho, jak před tebou zastřelí tvou ženu. Nebo ji znásilní. Že z tvého dítěte udělají otroka. Dětského vojáka. Všechno to vidíš a děsí tě to. Třesou se ti ruce. Víc a víc. Chceš s tím něco dělat, ale nevíš co. Nepřestávají. Kde je tvoje odvaha tomu čelit? Kde je tvoje proslulá bojovnost. Ale zbraně nemáte. Ty víš, že proti tomu bojovat nemůžeš. Už jsi slyšel o tom, co se stalo v okolních vesnicích. Díváš se na oblohu a vidíš letícího ptáka. Ze všeho nejvíc by sis v tu chvíli přál být jím a jen letět. Nemuset čelit lidství. Bože, potřebuješ být blízko ní. Jí věříš. V tvojí ženě máš jistotu a bezpečí. Chceš být se svou rodinou. A proto víš, že musíš jednat. Že je musíš odsud dostat pryč. V tu chvíli si vzpomeneš na muže, který ti nabízel odvoz do Evropy. Nevíš, kde to je. Nebo jak to tam vypadá. Ale víš, že je tam dobře. Že je tam bezpečí. V tvé hlavě je to ráj.

Bereš celou svou rodinu. Žena vás sbalila. Všechno co je nutné. Díváš se na ni. Ona se dívá na tebe. A oba víte, že je to to nejlepší rozhodnutí. Musíte tomu věřit. Vyrážíte v noci, aby se vás nikdo na nic neptal. Nalodíte se společně s dalšími stovkami uprchlíků. Dnes je den odplutí. A když už jste na vodě a plujete vstříc té bájné Evropě, o které jsi tolik slyšel, držíš svou ženu v náručí a myslíš na vaši budoucnost v nové zemi. Těšíš se. Bojíš se. Díváš se na své děti a víš, že to děláš všechno pro ně. Viděl jsi je vyrůstat. A sám jsi s nimi rostl. Udělali tě lepším člověkem. Ty po sobě zanecháš. Chceš, aby měli co nejlepší život. Největší šanci.

A ráno vidíš denní světlo a díváš se na moře a myslíš na své dětství. To tajemství, kterým bylo úplně všechno. Okolo plující lodi se dělají pravidelně vlny. Voda stříká do všech stran. Myslíš na stará dobrodružství. Lezení po stromech. Klukovské rvačky. Objevování okolí. Myslíš na to, jak všechno bylo jednoduché. Jak s první láskou přicházela jen radost. Jak to bylo jednoduché. Jednoduché a krásné. A teď vidíš, že máš před sebou spoustu rozhodnutí. A nevíš, jestli jsi připraven.

Vylodíte se ve Francii. Ale nikdo z vás nemá občanství. Ani neumíte francouzsky. A nikoho tam neznáte, krom těch lidí, s kterými jste na lodi. A tak jdete s nimi. Nastěhujete se do ghetta. Jsi v té zemi nelegálně. I tvá rodina je tam ilegálně. A ty nevíš, jak teď začít právně žít. Chceš pracovat a vydělat peníze, ale neumíš mluvit jejich jazykem. Ani nemůžeš ukázat své doklady, protože je nemáš. Držíš svou ženu za ruku a přemýšlíš, kam dál. A víš, že musíš být připraven.

„Takže chápeš, že mě to rozčiluje. Prostě tady nemají, co dělat. Tohle je naše místo. S těmi tvými sluníčkovými názory by tahle země skončila nakonec úplně v jejich rukou."

A pak se ti dva muži ještě chvíli hádali. Za zvuků rock'n'rollu z jukeboxu. Dopili kávu a dohodli se na tom, že se nedohodnou. A oba šli domů. Ale jednoho z nich zítra čekala práce, kam chodí každý den. V Evropské Unii. Věděl, že tam ze své pozice něco může změnit. Snažil se pomoct uprchlíkům. Snažil se, aby všichni měli v Evropě domov. Bylo jich tam víc. A společně chtějí lepší budoucnost.

Autor: Redakce

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Mechanik - odjehlovač. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Kroměříž, - Náplň práce: opracovávání strojních součástí, práce s měřidly, fyzicky náročná práce, - Základní požadavky: vyučení, spolehlivost, samostatnost, pracovitost, loajalita, manuální zručnost, smysl pro pečlivost, ochota učit se novým věcem, - Výhodou je: Praxe ve strojírenské výrobě na obdobných pozicích, Znalost čtení výkresové dokumentace, Práce s CNC obráběcími centry, - Nabízíme: Mzda dle praxe a dovedností, možnost vysokého výdělku, Smlouva na dobu neurčitou, Příspěvek na stravování, Měsíční bonus za 100% docházku, Odměna za doporučení nového kolegy, 1 směnný provoz, Možnost profesního růstu, Nástup možný ihned nebo dle dohody, - Své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: prace@moravia-retezy.cz, příp. kontakt telefonicky tel. 573 334 106., Pozn.: Zpracování osobních údajů probíhá v souladu s obecným nařízením (EU) 2016/679 o ochraně osobních údajů. Zasláním životopisu uchazeč souhlasí se zpracováním osobních údajů pro účely a po dobu realizace výběrového řízení. Správcem osobních údajů je společnost MORAVIA ŘETĚZY a.s.. Pracoviště: Moravia řetězy a.s., Hulínská, č.p. 1799, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Lukáš Hojgr, +420 573 334 106.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 25 000 Kč

Stavební technici provozní stavební technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Bystřice pod Hostýnem, - SŠ vzdělání, minimální doba praxe 5 let v oboru stavebnictví, řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC, spolehlivost, aktivní přístup k práci, - nabízíme příspěvek na stravování, motivační pracovní ohodnocení, - pracovní poměr na dobu určitou, v případě osvědčení možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, - kontakt osobně na pracovišti Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Pavel ulrych - stavitel s.r.o., provozovna, Mlýnská, č.p. 145, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Pavel Ulrych, +420 573 378 126,573 378 127.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 530 Kč

Ošetřovatelé v oblasti pobytové péče Ošetřovatel/ošetřovatelka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15530 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kroměříž, - pomocná činnost v rámci poskytování základní a specifické ošetřovatelské péče v rámci ošetřovatelského procesu pod odborným dohledem nebo přímým vedením zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu povolání bez odborného dohledu., - SŠ vzdělání, odborná způsobilost k výkonu povolání ošetřovatele podmínkou, odpovědnost, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, pozitivní přístup k pacientům, - nástup dle dohody, Základní mzda 15 530,- Kč, osobní ohodnocení, výkonnostní odměny, příplatky a benefity dle KS, 5 týdnů dovolené, závodní stravování, - kontakt osobně na osobním oddělení nebo kontakt telefonický (8 - 13 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: kariera@nem-km.cz. Pracoviště: Kroměřížská nemocnice a.s., Havlíčkova, č.p. 660, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Marie Christovová, +420 573 322 216.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů pracovník na montáž a výrobu dopravních značek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kvasice - dle zakázek, - vyučení, vhodné i pro absolventy, podmínkou ŘP sk. B, spolehlivost, - většinou každodenní návrat domů, víkendy volné, nástup možný dle dohody, pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, - kontakt osobní Po-Pá v čase 8:00-10:00 hod. (pan Šindelář, Zelenka) nebo kontakt telefonicky Po-Pá 7:00 - 15:30 hod., příp. své písemné žádosti se strukturovaným životopisem zasílejte na e-mail: sindelar@vydoz.cz. Pracoviště: Výdoz s.r.o., Parková, č.p. 488, 768 21 Kvasice. Informace: Milan Šindelář, +420 775 358 377.


Fotbalisté Hanácké Slavie Kroměříž. Ilustrační foto

Kroměříž vydřela postup. Lanžhot srazila v prodloužení

TJ Sokol Nevšová

V Nevšové čekají na trenéra Baníku Páníka

Morkovický Pavel Žák vybojoval na Salašském drtikolu třetí místo

Sto třicet čtyři cyklistů z různých končin České a Slovenské republiky se v sobotu úderem poledne vydává z hřiště v obci Salaš na trasu III. ročníku závodu horských kol s názvem Salašský drtikol.

VIDEO: Bílá pěna, láhev orosená. Pivní slavnosti se opět vydařily

Raději sklo než pet láhev, raději pivo než tvrdý alkohol. Milovníci pěnivého moku mají jasno: nejen v nynějších parných dnech dokáže vychlazený půllitr krásně osvěžit.

Vedra nás ještě podusí. I podzim má být teplý

Horko a zase horko. Kýženého ochlazení se zřejmě ještě několik týdnů nedočkáme. Silné bouřky, které mají zasáhnout i Zlínsko, podle meteoroložky Dagmar Honsové teploty výrazně nesrazí. Pranic nepomohou ani vyprahlé přírodě.

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT