Andrej Babiš kdysi označil sněmovnu za žvanírnu a Senát chtěl rovnou zrušit. Poslanců by pak mohlo být jen sto a ideální by byl většinový systém, aby si vítěz mohl čtyři roky dělat, co uzná za vhodné. Tyto divoké nápady ho naštěstí brzy opustily, protože se z rozhořčeného podnikatele stal ministrem financí a později premiérem. Musel hrát podle pravidel, byť se mu pravděpodobně dodnes nelíbí.

Otázka tedy zní, jak moc je překročil, když v minulých dnech nenechal na koaličních politicích a jejich výkonech nit suchou.

Bavíme-li se o jeho šestihodinovém úterním projevu k programu schůze, neporušil vůbec nic. Jako předseda strany přednostní právo a může mluvit k čemukoliv a jakkoliv dlouho. Respektive podle striktního výkladu jednacího řádu by neměl, ale nikdo mu to reálně nemůže zakázat. Možná by bylo přínosnější ho, byť se skřípáním zubů, poslouchat, psát si poznámky a využít sněmovnu k odražení jeho útoků, jež měly faktografický základ.

Luboš Palata
Polsko - náš vzor? To bych si opravdu třikrát rozmyslel

Nejen mne by zajímalo, jak je to s výstavbou porodnice v Brně, rozvojem psychiatrické péče, výpadky léků nebo dostavbou Dukovan.

A pokud šéf ANO hovořil o tom, že hejtman Královéhradeckého kraje a senátor ODS Martin Červíček „dostal kartáč“ za to, že se s ním při výjezdu stínové vlády sešel, pak i to si žádá vysvětlení. Jde-li o befel z centrály ODS, byl by to vskutku podivný signál. Babišovi lze vyčítat asi milion věcí, ale stranické čachry nikoliv. Ty byly pod jeho rozlišovací úrovní byznysmena. Vždy jednal s tím, kdo něco nabízel, a dokázal to realizovat.

Tím se dostávám k jeho čtvrtečním výlevům, které vyprovokovali koaliční poslanci zmínkami o jeho komunistické minulosti a rodinné historii.

Lídr hnutí ANO se urval ze řetězu, začal mluvit „o nové totalitě“ a útočit na ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN), jehož označil za „nulu a parazita“. Ten totiž pravil, že když „někdo lže, krade, podvádí a dělá špinavou práci a média o něm napíší, že lže, krade, podvádí a dělá špinavou práci, tak to není projev totality“. Vít Rakušan ironicky poděkoval za Babišův „morální striptýz“, kdy odhalil, kým je.

Martin Komárek
Jeden Rus smí, jiný ne

Všichni vědí, že expremiér vylítne jako čertík z krabičky, pakliže se někdo dotkne jeho minulosti, rodiny a Agrofertu. Jeho výrazivo bylo za hranou, ale nebylo neefektivní. Kampaň před evropskými volbami už jede naplno. Babiš začal řečnit ve sněmovně zcela promyšleně.

A když (nevhodně) atakoval Martina Dvořáka jako „úplně zbytečného ministra“, věděl, že mu velká část obyvatelstva zatleská.

V koalici to začíná kvůli rozpočtu skřípat. V hnutí STAN se ozývají hlasy, že pokud školství nedostane víc peněz, má se devět miliard vzít obraně. To jsou podněty zdola, od nespokojených starostů. Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš by se musel zakopat pod zem, kdyby se jeho rozpočtová kapitola zkrátila o polovinu. Vláda je nepopulární, důvěřuje jí jen čtvrtina lidí.

Kateřina Perknerová
Televize nebo mobil. Zaplatíš poplatky

Babiš kuje žhavé železo. A pokud prohlásí, že Červíček, Kuba, Vondra nebo Vrecionová mají super názory, není to rozhodně jen omylem vyřčený soud. Právě s těmito politiky ODS by neměl problém jednat. Doma i v Evropském parlamentu. Takže Babišovy emoční erupce jsou jedna věc, ale jeho všekritické projevy mají naprosto racionální důvod. Příští rok chce vyhrát evropské a krajské volby a za dva roky domácí sněmovní.