K Ústavnímu soudu se odvolal starosta Vsetína Jiří Čunek v případě čtyř romských rodin se 46 členy, jimž Nejvyšší soud přiřkl za nucené přestěhování v roce 2006 z vybydleného pavlačového domu ve Vsetíně odškodnění ve výši 1,825 milionů korun.

Někteří jeho romští obyvatelé před tím navíc neplatili nájemné a následně skončili buď v kontejnerových domech ve Vsetíně, nebo ve starých domcích mimo kraj, což se jim nelíbilo.

Starosta Jiří Čunek se s verdiktem Nejvyššího soudu nehodlá smířit a chce se bránit u soudu Ústavního. Výrok Nejvyššího soudu podle Čunka není jen o penězích, ale hlavně o tom, že milosrdenství se v naší zemi nevyplácí. Nejvyšší soud totiž konstatoval, že přestěhování Romů mimo město pro ně bylo ve svém důsledku horším řešením, než kdyby skončili na ulici.

Definitivní slovo tedy nakonec bude mít Ústavní soud. Po letech soudních tahanic se k jeho rozhodnutí upírá veřejnost nejen na Valašsku, ale také v jiných částech naší země.

I tam se města a obce potýkají s obyvateli neplatícími nájem v domech a lokalitách, které si sami vybydleli. Denně tak radnice musí řešit stejný rébus, jako před časem ve Vsetíně – jak a kam s nimi.