V posledních dnech jsme byli svědky pozoruhodné přestřelky mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho stínovým protějškem Karlem Havlíčkem (ANO). Fiala řekl, že firmy z „nejmenovaného koncernu“ měly mimořádné zisky. Podle něj by stačilo jedno rozhodnutí Andreje Babiše, aby snížil ceny produktů a ulevil spotřebitelům. „Vyjádřil se jako kovaný komunista,“ komentoval to Havlíček.

Babiš zase v debatě Deníku prohlásil, že jeho bývalá firma funguje a teď si dovolila mít zisk. „Kolik ale odvedla do veřejných financí? Pět miliard. Vždyť ten Fiala a Pekarová, která bere až pět set tisíc, žijí z daní Agrofertu,“ řekl. Výčitka jako od Jakeše, jen pracující lid nahradil Agrofert.

Pánové by se ovšem měli soustředit na jiné věci, než si jít vzájemně po krku kvůli výnosům a platům. Podle analýzy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí v červnu platila průměrná domácnost za energie o patnáct procent víc než před rokem a o 62 procent víc než před pěti lety. Energetická inflace nejvíc postihla důchodce, kteří za elektřinu a plyn vydali o 73 procent víc než před dvěma roky. V této souvislosti se řeči o zvyšování penzí a růstu jejich poměru k reálné mzdě ze čtyřiceti na padesát procent jeví zcela jalové. Lidé, především senioři a nízkopříjmové domácnosti, prostě chudnou. O příspěvek na bydlení si zažádalo už čtvrt milionu obyvatel.

Příští rok, kdy chce stát opět přenést poplatky za obnovitelné zdroje na firmy a občany, může být ještě hůř. A politikům se může stát, že právě penzisté začnou vzpomínat na předlistopadové časy jako na dobu, kdy bylo všechno zadarmo. Bude málo platné, že to je blud.