Diváci se díky kroku České televize, jež prodala sublicenci Nově, mohou těšit na přímý přenos každého utkání. Co je zásadní: zápasy budou zdarma na volně šiřitelných kanálech.
Časy výkopu zápasů? Bude to trochu guláš - organizátoři se rozhodli pro pět variant (11:00, 14:00, 16:00, 17:00, 20:00).
Úvodní ceremoniál uvidí v neděli 20. listopadu od 15:00 aréna Al Bayt Stadium. Někteří zpěváci účast odmítli, potvrzena byla účast americké skupiny Black Eyed Peas či jihokorejského představitele k-popu Junga Kooka.
Ale zpět k televizím a programu. Dopolední mače (v Kataru jsou o dvě hodiny víc) přijdou na řadu pouze šestkrát: od úterý 22. listopadu do pondělí 28. listopadu. Vyřazovací část má stanoveny výkopy na 16:00 a 22:00.
O utkání se podělí kanály ČT sport a Nova Action, přímé přenosy se objeví i na platformách iVysilani a Voyo.
Pozor: ČT Sport má 32 zápasů, Nova odvysílá 18 zápasů. Čtrnáct duelů poběží soiuběžně na obou stanicích.
AZ-kvíz s hvězdami na dobrou noc
Z řady televizních zajímavostí k fotbalovému šampionátu lze zmínit AZ-kvíz. Tradiční vědomostní soutěž České televize dostane během turnaje svůj speciál. Nese název AZ-kvíz tentokrát s Fortunou.
Moderace pořadu se ujme Aleš Zbořil, ve studiu budou zápolit studenti Masarykovy univerzity, tváře České televize i osobnosti sportu. Nachystáno je na dva tisíce otázek, 29 dílů a 116 soutěžících. Na otázky bude odpovídat například lyžařka Kateřina Neumannová, biatlonista Ondřej Moravec, herci Petr Čtvrtníček nebo Pavel Nečas. Pozor, půjde vždy až po posledním mači dne: ve 22:30.
Skandály o Kataru v televizi nebudou
Korupce. Tisíce mrtvých dělníků, porušování lidských práv a naposledy dokonce zákaz konzumace alkoholu. Katar možná na světové mapě zabírá malou tečku, ale pokud jde o skandály a kontroverze, řadí se hned za válečné režimy.
Jsou týmy a země, kde o tom mluví otevřeně. Dánové zvolili protestní dres včetně černé barvy. Austrálie sestříhala kritické vzkazy reprezentantů. Nizozemci přišli s tím, že vydraží dresy a výtěžek půjde na konto sedřených migrantů. A hvězdný fotbalista Anglie Harry Kane chce při zápase navléct duhovou pásku, aby podpořil v Kataru dehonestovanou a zakazovanou komunitu LGBT.
Na obrazovkách českých televizí se však nic z toho v ucelené formě neobjeví. Stanice plánují pokrývat jen sport, góly a emoce. "Speciální dokument v této souvislosti neplánujeme," vzkázal Dušan Mendel, šéf sportovní redakce na Nově. Nejinak je tomu v případě České televize. "O politické situaci v zemi kontinuálně informujeme v rámci zpravodajství," dodala Kateřina Blinková, mluvčí veřejnoprávní stanice.
Média jsou navíc v Kataru nechtěná. Dánský reportér Rasmus Tantholdt byl na ulici při živém vysílání zastaven a zástupci šejků mu hrozili rozbitím kamery. Omluva od pořadatelů už dojem nevylepšila. Cenzura je na denním pořádku.
Peníze a sponzory si hlídá FIFA
Televize nesmějí zasahovat do vysílání zápasů. Nesmějí ani užívat jinou než oficiální grafiku a znělky. "Není možné ani použití injektáže vlastních sponzorů," řekla Kateřina Blinková, mluvčí veřejnoprávní stanice. Mezinárodní fotbalová federace si hlídá peníze a chrání svoje sponzory.
Vzhledem k finančním ziskům od sponzorů a především právě televizí je až skandální, jak málo peněz FIFA distribuje zpět národním federacím.
Tým, jenž vystoupá na trůn, si přijde na 42 milionů dolarů (miliarda korun).
A pokud vás zajímá, kolik stála příprava šampionátu samotný Katar, tak zpozorněte. Experti z Evropy i Ameriky se shodli na tom, že rozpočet překročí 200 miliard eur (5 bilionů korun). Finanční rekord drželi v tomto ohledu Brazilci (zhruba 15 miliard eur), které nahánělo jen Rusko.