Příběh siamských dvojčat Abigail a Brittany Henselových:

| Video: Youtube

Název „siamská dvojčata“ vznikl podle bratrů Enga a Čanga Bunkerových původem ze Siamu (dnešní Thajsko), kteří byli nejznámějšími srostlými dvojčaty moderní doby, jak informuje internetová encyklopedie Wikipedie. Bratři se dožili 63 let a objevovali se na putovních výstavách. „Chang a Eng se oženili a zplodili celkem 21 dětí," píše například zahraniční zpravodajský web CNN.

Jedno tělo, dvě hlavy

V opravdovém životě často osud siamských dvojčat není vůbec záviděníhodný. Přestože jejich tělo funguje tak, aby žilo, nese s sebou spoustu útrap a problémů. Především v ohledu zdraví, které bývá u siamských dvojčat podlomené. Své o tom vědí například jedny z nejpopulárnějších siamských dvojčat na světě – Abigail a Brittany Henselovy z americké Minnesoty. Sestry vypadají jako jeden člověk se dvěma hlavami, ale se dvěma rozdílnými osobnostmi a dvěma páry některých orgánů.

Josefa a Rosálie Blažkovy – nejznámější česká siamská dvojčata:

Jak vznikají siamská dvojčata?

Siamská dvojčata představují poměrně vzácnou situaci, která statisticky připadá na jeden z padesáti tisíc porodů, jak zmiňuje internetová encyklopedie Wikipedie. „Je to přibližný poměr 1:50000 porodů,“ potvrzují ve své studii o prenatální (týkající se doby mezi početím a narozením, pozn. red.) diagnostice autoři a výzkumníci Sukcharoen a Wannakrairot.

Srostlá mohou být siamská dvojčata na nejrůznějších místech, varianta trupu je nejčastější:

Při vícečetném těhotenství, tedy těhotenství, kdy se očekávají dvě a více dětí, může dojít k poruše při rozdělování zárodečné buňky a dochází tak k této anomálii. Rodí se tak převážně dívky.

Aktuálně převládají mezi odborníky dvě hlavní teorie o vzniku siamských dvojčat. Jedna předpokládá, že se dva zárodky od sebe neoddělí úplně, a tak zůstane část tělíček sourozenců společná. „Druhá teorie říká, že ke splynutí dvou oplodněných vajíček dochází v jiné fázi vývoje,“ píše se na webu zdravotnické organizace Stanford Medicine.

Srostlá mohou být siamská dvojčata různým způsobem. Místa srůstu jsou v oblasti hlavy, hrudi, dolní části zad nebo pánve, informuje web zahraniční instituce Mayo Clinic. „Podle způsobu srůstu porodníci a pediatři odhadují riziko dalších onemocnění,“ zmiňuje ve své diplomové práci na téma Vícečetná a ektopická gravidita autorka Lucie Krejčová.

Některé orgány mohou mít siamská dvojčata společné, některé páry pak zdvojené:

Životní prognóza siamských dvojčat

Stejně jako u Abigail a Brittany Henselových, i jiná siamská dvojčata žijí jen díky tomu, že rodiče nedali souhlas k operaci oddělení. Ta totiž výrazně snižuje šanci, že dvojčata přežijí.

Příliš mnoho siamských dvojčat nepřežívá
Siamská dvojčata mají obecně velmi špatnou prognózu dlouhodobějšího přežití, která čítá kolem 7,5 %. Pouze 60 procent chirurgicky oddělených případů pak přežívá. „K lepší prognóze a menšímu riziku narození siamských dvojčat by mohla vést rovněž lepší předporodní informovanost díky zobrazovacím metodám,“ informuje zahraniční odborný web National Library of Medicine.

Pokud lékaři uznají za vhodné a možné, aby byla provedena operace, která od sebe siamská dvojčata oddělí, je nutné zapojit mnoho lékařských složek. Ty sestávají obvykle z chirurgů, neurochirurgů, neonatologů, kardiologů, zdravotních sester s pokročilou praxí nebo specialistů na mateřsko-fetální medicínu, můžeme se dozvědět na webu Filadelfské dětské nemocnice. Obtížnost oddělení závisí na místě spojení a společných orgánech.

Exponát siamských dvojčat, která zemřela u porodu, v thajském Bangkoku:

Nejčastější srůst v oblasti trupu

Alice Dreger z Northwestern University v americkém státě Illinois zjistila, že kvalita života dvojčat, která zůstávají spojena, je však vyšší, než se běžně předpokládá. Pozoruhodnými příklady, které žijí takřka normální život, jsou Lori a George Schappellovi a Abigail a Brittany Henselovy, informuje internetová encyklopedie Wikipedia.

Nejčastější typy srůstu siamských dvojčat:

  • Thoraco-omphalopagus (cca 28 % případů) – spojená v oblasti trupu
  • Thoracopagus (18,5 %) – spojená hrudníkem
  • Omphalopagus (10 %) – spojená v oblasti břicha
  • Craniopagus (6 %) – spojená lebkami
  • Heteropagus (10 %) – případ, kdy jedno z dvojčat je nedovyvinuté a závislé na organismu druhého

Historie a známé případy siamských dvojčat

První zdokumentovaný pokus o rozdělení siamských dvojčat pochází z 10. století ze starých arménských spisů. V minulosti často siamská dvojčata platila za zrůdy a byla mnohdy najímána jako exponát v cirkusech a u potulných komediantů. Například jedny z nejznámějších dvojčat všech dob, Daisy a Violet Hiltonovy, takto bavily lidi v 1. polovině 20. století. Uplatnění nakonec našly i u slavného kouzelníka Harryho Houdiniho, jak informuje zahraniční zpravodajský web Daily Mail.

Dodnes můžeme navštívit nejrůznější výstavy voskových figurín na téma lidských anomálií, včetně siamských dvojčat:

V minulosti byli také známí například Lazarus a Joannes z italského Janova, kteří se v 17. století účastnili různých obludárií v Evropě. "Joannes byl spíše parazitickým dvojčetem Lazara, které neumělo mluvit a mělo stále zavřené oči," připomenul lifestylový blog Discover Walks.

V moderní historii pak zaujal případ siamských dvojčat Ladan a Laleh Bijani, která byla srostlé hlavami a po velmi riskantní oddělovací operaci obě zemřela. Tyto íránské devětadvacetileté sestry podstoupily operaci i přesto, že znaly veškerá rizika, jak se můžeme dočíst na zahraničním zpravodajském webu The Guardian.

Siamská dvojčata v Česku

Asi nejznámějším případem českých siamských dvojčat jsou sestry Josefa a Rosálie Blažkovy, které se narodily v roce 1878 ve Skrýchově u Opařan a zemřely ve čtyřiačtyřiceti letech v roce 1922 v americkém Chicagu.

„Sestry díky svému handicapu cestovaly a byly považovány za raritu, a měly dokonce zdravého syna Františka, jehož otce až do smrti tajily," jak informoval již dříve Deník.

Od konce 80. let 20. století jsou všechny případy početí siamských dvojčat v Česku ukončovány potratem, na rozdíl od situace v rozvojových a katolických zemích.