Co přesně znamená „Nakladatelství pro drsné děti“?
Docela mě fascinuje, kolik kýčovitých kravin pro děti je. Chtěla jsem dělat něco alternativního, co není tak růžovoučké a má přesah. Například Krokodýlova kapela je pro malé rockery, Pouť je zase horor. A Pohádky výjimečných hrdinů jsou spíš o drsných dětech, které i přes nepřízeň osudu zvládají svůj handicap. Klobouk dolů! Děti jsou chytré a často podceňované, tak proč jim servírovat jenom rozkoušňoučké pohádky plné pastelových barev, když je můžeme nechat se bát, poslouchat drsnou muziku nebo přemýšlet?

Kolik informací o sobě může člověk zjistit na základě toho, jakou pohádku nejraději slýchával v dětství? A k čemu přesně má ve vyprávění takových příběhů sloužit krutost?

Poslechněte si rozhovor s Rosanou Zvelebilovou o její knize pro dospělé Obojek:

| Video: Youtube

Jak jste dospěla k tomu založit nakladatelství pro drsné děti?
Nakoply mě dvě věci. Zaprvé mi přišel do nakladatelství Canc rukopis dětské knížky Krokodýlova kapela a byl tak dobrý, až mi bylo líto ho nevydat. Jenom by se do Cancu, který vydává pohádky pro dospělé, moc nehodil. Druhým podnětem byl Jan Hlubek, průkopník dětského hororu v Čechách, který mi taktéž nabídl rukopis.

Saunování u nás získává stále více na popularitě. Pobyt v sauně má blahodárné účinky na lidský organismus, patří ke zdravému životnímu stylu. Je však saunování vhodné pro děti?

Grimmové bez příkras

Četla jste v dětství horory?
Četla jsem úplně všechno, co mi přišlo pod ruku. I návody. Ale spíš jsem vizuální typ, takže jsem v dětství nakoukala bambilion filmů, počínaje českými pohádkami jako Malá mořská víla (1976), Deváté srdce (1978) a Panna a Netvor (1978), což byly fakt děsivé horory, a konče americkým béčkovými filmy, ze kterých jsem měla akorát srandu. Vybavuji si Gremlins a Critters. Z knih mi nejvíc uvízly v paměti Pohádky bratří Grimmů, ale ne v žádné zkrášlené verzi, a Kytice. To byly docela masakry.

V dnešní době, kdy technologické inovace neznají mezí, je důležité, aby rodiče a následně učitelé na školách vytvořili prostředí, ve kterém se děti budou moct bezpečně seznámit s funkcemi internetu a rozvíjet digitální gramotnost:

Jsou drsnější pohádky dobrou cestou, jak děti začít seznamovat s hororem?
Drsnější pohádky jsou dobrým začátkem. Rozdíl mezi pohádkou a hororem je možná v tom, že pohádky vždy končí dobře, což se o některých kouscích z Pohádek bratří Grimmů nebo všech z Kytice říct nedá.

close Spisovatelka, nakladatelka, ilustrátorka, filmařka a podnikatelka Rosana Zvelebilová. info Zdroj: Se souhlasem Rosany Zvelebilové zoom_in Spisovatelka, nakladatelka, ilustrátorka, filmařka a podnikatelka Rosana Zvelebilová.

Největší trauma

V jakém věku je podle vás nejvhodnější děti seznámit s žánrem hororu?
Přesně nula let. Porod je prý pro člověka největší trauma, se kterým se vypořádává až do smrti.

Cizí jazyk otvírá dětem zcela nové možnosti a rozvíjí jejich schopnosti:

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Z jakých důvodů je důležité, aby se děti s hororem seznámily?
Obecně si myslím, že by se u dětí měly simulovat stresové a děsivé situace, aby byly více připravené na život. Ostatně proto chodí s Mikulášem i čert. Nemyslím tím děsit je k smrti, aby se v noci počůrávaly děsem, spíš ukázat, že strach je emoce užitečná a v pořádku a jak se s ní vyrovnat. A že rodina poskytuje bezpečí a útěchu.