Kdy jste se s hororem poprvé setkal a jak na vás působil?
K hororu jsem získal vztah už v útlém dětství. Ve škole na mě koukali jako na podivína, což se do dnešních dnů příliš nezměnilo. Miloval jsem hřbitovy, staré domy a zpustlé hrady. Pokud jde o literární horor a mou lásku k němu, tak o tu se zasloužil pan Robert Lawrence Stine, když jsem si jako dítě přečetl jeho knihu z edice Husí kůže. Šlo o můj první horor vůbec.

Kolik informací o sobě může člověk zjistit na základě toho, jakou pohádku nejraději slýchával v dětství? A k čemu přesně má ve vyprávění takových příběhů sloužit krutost? Nejen o tom Deník hovořil s expertkou na pohádky Zuzanou Sikačovou:

Jan Hlubek o své knize pro dospělé Tenkrát v Texasu:

| Video: Youtube

Jak jste dospěl k nápadu psát horory pro děti?
Ten nápad vznikl úplně náhodou. Když jsem byl malý, toužil jsem napsat stejnou knížku jako pan Stine. Jenomže jsem pro to neměl schopnosti. Proto jsem si dětský sen splnil až v dospělosti, kdy jsem měl na kontě již několik knih a rámcově jsem tedy věděl, jak to správně napsat.

Otázka, zda by děti měly mít disciplínu, vyvolává různé reakce a názory. Disciplína je totiž pro výchovu důležitá, ale najít rovnováhu může být těžké:

close Děti a literatura. info Zdroj: Pexels.com zoom_in Horor jako žánr má pro děti řadu benefitů.

Morálka se vytrácí

Ovlivnili vás v tvorbě pro děti a mládež další autoři kromě Roberta Lawrence Stina?
Budu se opakovat, ale pan Stine je mým celoživotním vzorem. Ta inspirace se do mé tvorby samozřejmě promítá. Spoustu věcí jsem si ale vybudoval vlastních. Do každé knížky se snažím dávat hodně ponaučení, ukazatelů, jak poznat správné jednání, a celkově morálku, která se ze společnosti bohužel vytrácí.

Saunování u nás získává stále více na popularitě. Pobyt v sauně má blahodárné účinky na lidský organismus, patří ke zdravému životnímu stylu. Je však saunování vhodné pro děti?

Jak moc je těžké psát horor pro děti? Existuje nějaká pomůcka, jak si uhlídat míru děsu, brutality a srozumitelnosti?
Pomůckou nám je pouze vlastní empatie a cit pro dětskou duši. Jde o to příjemně vystrašit, ne způsobit noční pomočování do osmnácti let. Pan Stine měl pro to originální pravidlo: No guns, no death (Žádné zbraně, žádná smrt – poznámka autora).

Koktavost patří mezi poruchy řeči, které jsou velmi časté v dětském věku:

Utužení psychiky

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Co podle vás horor dětem přináší?
Horor jako žánr má pro děti řadu benefitů. Četba strašidelných příběhů podporuje fantazii, zvedá adrenalin, aniž by se dítě muselo realizovat v nebezpečných sportech, a podobně. Především ale utužuje naši psychiku, takže dítěti pomáhá lépe zvládat krizové situace v běžném životě.