Dula pomáhá ženám s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o miminko v období šestinedělí.

Pokud Vás cokoli ohledně práce duly zajímá, pošlete otázku na e-mail pavla.novotna@denik.cz, rádi Vám v naší poradně odpovíme.

Tuberózní skleróza je vzácné genetické onemocnění. V Česku s ní bojuje asi tisícovka pacientů. Mezi nimi i malý Kubík:

Na otázky odpovídá dula Markéta Verbíková:

Co může dula nabídnout mamince po fyzické i psychické stránce?

Předávání důležitých a praktických informací, podporu, zklidnění, péči o tělo i psychiku. Dula má celý komplex možností, jak s těhotnou ženou v průběhu těhotenství pracuje a zároveň připravuje na příchod miminka.

Dula provází ženu, nejlépe kontinuálně, průběhem celého těhotenství:

Já s ženou procházím všechny fatické informace o průběhu porodu (fyziologie porodu, zásahy a jejich vliv na porod, úlevy od bolesti aj.), řešíme aktuální vývoj těhotenství, vyšetření a třeba i to, na co má žena ze zákona právo. Velký důraz dávám i na období šestinedělí a čtvrtý trimestr, na který se ženy snažím co nejlépe připravit. No a pak je tu samozřejmě psychická podpora, zklidnění a naladění na porod, se kterým mohou pomoci třeba techniky hypnoporodu, které ženám předávám.

Dula seznamuje maminku s prvotní péčí o miminko:

To, jak se cítíme, ovlivňuje do určité míry i naše fyzické tělo (a tedy i porod). U těhotných žen se tyto pocity vlivem hormonů ještě násobí. Podpora a péče duly přináší zbavení strachů či obav, které si s sebou ženy v těhotenství mohou nést. Dula pomáhá snižovat stres, tlak a tím pomáhá ženě být si jistější a sebevědomější.

Co nekupovat pro miminko aneb zbytečná výbavička:

| Video: Youtube