V naší anketě jsme se zeptali několika maminek, jak to bylo s výběrem jména pro jejich potomky u nich doma.

Impuls? Kytarista i kocourek

Sebastien, Damian Robin, Lilien Thea. To jsou tři jména dětí maminky Johanky Doubek z Mladoboleslavska. „Z prvního manželství mám syna Sebastiena – pozor, na e ve jménu si syn zakládá. Jméno vybral první manžel a bylo to po nějakém heavymetalovém kytaristovi. Pravda, je to už dvacet let, tehdy to jméno bylo mnohem exotičtější než nyní. Druhý syn Damian Robin zase nenávidí, když mu někdo podsouvá čárku nad druhým a. Jméno mu vybral můj nynější manžel Roman." Jméno Damian bylo inspirováno podle kocourka, druhé jméno Robin mu vybral jeho bratr Sebík (Sebastien).

„Máme také holčičku Lilien Theu. To jméno je hezké a něžné, ale původně měla být Lukrecia, ale to nám přišlo moc divoké. Tak jsme tam dali Theu, a ona má ráda čaj. A kdyby to byl kluk, tak se jmenuje Benjamin Max,“ rozplétá taje jmen dětí Johanka Doubek, která se ještě před nedávnem jmenovala Jana.

„Nenáviděla jsem tohle jméno, vůbec mě nevystihovalo, navíc na střední škole nás ve třídě bylo osm Jan. Delší dobu jsem si říkala Johanka a od loňska mám Johanku už oficiálně v občanském průkazu. Jména našich dětí jsme zvolili tak, aby každé z nich mohlo být jedinečná osobnost.“

Aby toho v této rodině nebylo málo, obě dámy nesou příjmení Doubek. A tatínek Roman brzy dostane do pasu druhé jméno, které nyní nosí jako přezdívku – Hagrid – to podle velké podobnosti s Rubeusem Hagridem, fiktivní postavou ze série knih o Harrym Potterovi. Za zmínku stojí i fakt, že tatínek Roman Hagrid je rockový baskytarista a zpěvák.

Může za to Matuška i Drákula

To maminka Eliška na to u svých dětí šla jinak. „Exmanžel chtěl držet rodovou linii: Jan. Mně se ale nelíbí jména, která jdou říci dvojznačně Josef, Alexandr a podobně. Chtěla jsem Matěje nebo Matyáše. Tak trochu natruc, a protože dodnes mám ráda zpěváka Matušku, podařilo se mi umluvit tatínka ke jménu Jan Waldemar. Ve školce mě prosili, jestli mu mohou říkat Walda, že mají Honzíků fůru. Takže Honza mu říká málokdo, dosáhla jsem svého,“ směje se maminka Eliška z Prahy.

„Jméno pro dceru jsem si vybrala už v mládí, kdy jsem viděla muzikál Drákula a on tehdy zpíval svojí lásce Adrianě. To jméno se mě nikdy nepustilo, jen na chviličku, kdy jsem měla slabost pro jméno Ela z pohádky Zakletá Ella. Možná i proto se moje dcera jmenuje Adriana Ela,“ vzpomíná na pojmenování dcery maminka Jana z Kutnohorska.

„Když mi bylo patnáct, skamarádila jsem se s úplně super holkou, a tak mě fascinovala, byla chytrá, sportovně nadaná, nenechala se ničím rozhodit a měla svůj názor, že jsem si už tehdy usmyslela, že taky chci mít jednou Veroniku,“ usmívá se maminka Marta z Prahy.

Nejen profese se dědí z otce na syna

Veroniku zvolila i maminka Věra z Mnichova Hradiště. „Jméno Veronika zvolil manžel, aby to bylo podobné k mému, ale modernější,“ má jasno, jak vzniklo jméno pro dceru.

I v dnešní době se „dědí“ jméno z otce na syna. Tak tomu bylo i u Vojty. „Děda, táta a syn. Tohle jméno se u nás prostě dědí,“ podotýká maminka Klára.

A maminka Ivana z Prahy doplňuje stručně: „Dcera je Eliška, prostě mě tohle jméno jen tak napadlo. A syn Antonín? Moc dlouho jsem tohle jméno neslyšela. Když jsem jednou šla po ulici a slyšela, jak jeden pán takhle oslovuje druhého, zalíbilo se mi to, a když se syn narodil, bylo to jasné. A pro mého chlapa to bylo přijatelné