Začlenění interaktivních a vzdělávacích aktivit nejenže zkracuje vnímání času na cestě, ale také podporuje kognitivní rozvoj dětí. Existuje mnoho her, které lze hrát bez potřeby speciálních pomůcek jako třeba slovní fotbal, hádej, na co myslím nebo pozorování značek v případě cesty autem.

Kreslení a omalovánky

Vezměte s sebou bloky papíru, pastelky nebo fixy a nechte děti kreslit. Můžete jim také připravit omalovánky s jejich oblíbenými postavičkami.

Hlasové hry nebo knihy

Existují podcasty určené přímo pro děti, které obsahují příběhy, pohádky nebo naučné pořady. Hlasové hry, jako je například "Simon říká", mohou být také skvělou zábavou. Přibalte dětem jejich oblíbené knihy nebo komiksy.

Škola hraje v životech dětí důležitou roli. Velký význam jí přikládají samozřejmě také rodiče. Je ale dítě s dobrými známkami a několika kroužky úspěšné a šťastné, jak si řada rodičů myslí:

Pokud děti rády čtou, může jim kniha zpříjemnit dlouhé hodiny cestování. Audioknihy jsou skvělou alternativou pro děti, které ještě neumí číst nebo mají rády, když jim někdo čte. Vyberte příběhy, které je zaujmou a mohou si je během cesty poslechnout.

Svačiny a přestávky

Připravte dětem různé zdravé svačiny, které jim zpříjemní cestu. Ovoce, zelenina, oříšky nebo cereální tyčinky jsou skvělou volbou. Pokud cestujete autem, naplánujte si pravidelné zastávky, během kterých se děti mohou protáhnout a proběhnout. Přestávky pomáhají nejen dětem, ale i řidičům, aby zůstali odpočatí a pozorní.

Cestovní hry a skládačky

Existuje mnoho cestovních verzí oblíbených her, jako jsou magnetické šachy, piškvorky nebo karetní hry. Skládačky a puzzle mohou také zabavit děti na dlouhou dobu. Připravte dětem třeba i malé kreativní sady, které obsahují různé materiály na tvoření. Může to být například výroba náramků, modelování z plastelíny nebo lepení papírových postaviček. „Správně vybraná modelína nebo sliz může být na cestách nejen zábavným, ale i vzdělávacím nástrojem, který pomáhá dětem rozvíjet klíčové dovednosti zábavnou a produktivní formou,“ říká psycholožka z Mamavrejzi.eu Dominika Podhráská.

V čem všem může pomoct rodinná terapie? S problémy se potýkají nejen děti, ale také rodiče. Jaké jsou ty nejčastější a jak moc běžné je dnes vyhledávání pomoci odborníků:

Připravit si můžete také výběr dětských písniček, které si cestou společně zazpíváte. Můžete se také pokusit vytvořit vlastní cestovní hymnu. Na delších cestách s více dětmi se vám budou hodit sluchátka, díky kterým se vyhnete sporům o výběru hudby a umožníte ostatním klidný spánek.

V případě, že selžou nebo vyčerpáte všechny zmíněné varianty, můžete zkusit sáhnout po tabletu nebo chytrém telefonu. Stáhněte předem vzdělávací a zábavné aplikace, filmy, seriály nebo audioknihy. Existuje mnoho aplikací, které děti nejen zabaví, ale i něco nového naučí.

S trochou kreativity zvládnete cestu levou zadní a i si ji užijete - bez nervů a stresu.

Jak zabavit děti v autě: 

| Video: Youtube