Jak dlouho funguje pěvecký sbor AVE?

Jeho vznik se uskutečnil při znovuotevření Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži v září roku 1991. Jeho zakladatelem byl můj otec František Macek.

Kolik máte k dnešnímu dni členů?

Pohybuje se to asi okolo padesáti.

Budete mít letos stejný repertoár jako loni?

Koledy budeme mít stejné, protože pocházejí ze zpěvníku Česko zpívá koledy. Předtím se můžete těšit na adventní koncert. Začne o půl šesté s tím, že v šest hodin plynule na něj plynule naváže celostátní akci. Po skončení celostátní akce přidáme ještě jednu koledu, například Adeste Fidel, kterou máme nacvičenou.

Máte v plánu nějaké soutěže?

Připravujeme se na soutěž středoškolských zpěveckých sborů, která bude probíhat v dubnu příštího roku. Dále se chystáme na Festival gymnázia do Otrokovic a nějaký zahraniční zájezd. Zatím ještě nemáme jasnou představu kam vyrazíme, ale tuto věc budeme řešit přes Vánoce. Možná Chorvatsko nebo Itálie.

Co lidem nabízí středeční zpěv?

Lidi si s námi mohou přijít zazpívat. Výhodou je, že se to bude odehrávat v teple v Domově pro seniory U Moravy. Je to svým způsobem taková charitativní akce, protože ti lidé z domova, kteří by se na náměstí nedostali, to budou mít přímo na místě. Je tam nádherný prostor a akustika. Bude to krásně znít. Minulý rok jsme z toho měli dobrý pocit, proto jsme se přihlásili i letos a jsme rádi, že můžeme takto prezentovat sbor. Návštěvníků bylo možná 150.

Co řadíte mezi vaše největší úspěchy?

O pěveckých kvalitách a barevnosti zvuku sboru vypovídá náročný program na desítkách koncertů a festivalů u nás i v zahraničí. Mezi největší úspěchy patří bezesporu vítězství v mezinárodní soutěži katedrálních sborů a pěveckých škol ve francouzském městě Saint-Quentin v roce 2000.

K 10. výročí založení školy natočil sbor CD – Salve, Regina. Vytříbená hlasová kultura je také zárukou pravidelné účasti na celonárodní pouti 5. července na Velehradě, která je přenášena Českým rozhlasem a Českou televizí. Za zmínku rovněž stojí Diplom za 1. místo na mezinárodním festivalu A. Tučapského v září 2005. Repertoár sboru je zaměřen na hudbu všech slohových období od gregoriánského chorálu až po současnost.

Kdy jste převzal sbor do svých rukou a jakých akcí jste se už zúčastnil?

Od minulého školního roku, přesněji od září 2012, jsem se stal sbormistrem. V rámci projektu s Egbert gymnáziem v Münsterchwarzachu jsem nastudoval a provedl koncertní provedení mše s orchestrem – Benedictus Messe od Markuse Bizenhöfera napsáné současným autorem ke 100.výročí obnovení kláštera v Münsterschwar­zachu v Německu.

V Červnu 2012 se sbor AVE zúčastnil koncertního zájezdu a soustředění v Chorvatsku, a také celonárodní pouti 5. července na Velehradu. Minulý týden jsme také zpívali na adventním koncertě v nově opraveném kostele v Novém Hrozenkově, kde návštěvníci zaplnili nově opravený kostel do posledního volného místa.

Tento víkend máme namířeno do Libiny u Šumperku, kde nyní působí bývalý spirituál Arcibiskupského gymnázia páter Pavel Stuška. V okolí krásného předhůří Jeseníku vystoupí sbor AVE na adventních koncertech v kostelech v Uničově, Troubelicích, Štenberku, Nové Hradečné a Libině. Už nyní se těšíme na atmosféru hudby a porozumění, se kterou se chceme podělit v tomto předvánočním čase.

MAREK HOŘAVA