V loňském roce se návštěvnost zvýšila o třetinu, koncerty zhlédlo více než 40 tisíc posluchačů. Podle ředitele filharmonie Josefa Němého za to vděčí zejména novým atraktivním prostorám ve zlínském Kongresovém centru, ale také bohatému programu.

„V prvním pololetí přišlo hodně lidí ze zvědavosti, což se dalo vzhledem k novým prostorám očekávat. Pozitivní na tom je, že na podzim posluchačů ještě přibylo. Ti už se však podle našich průzkumů vraceli kvůli programu,“ sdělil Josef Němý.

Ostatně čísla hovoří za vše. V loňském roce si koncerty zlínské filharmonie přišlo poslechnout 40 566 posluchačů, průměrná návštěvnost byla 617 lidí na koncert. V předchozím roce, kdy filharmonie sídlila ještě ve starých prostorách Domu umění, přišlo celkem 29 205 lidí, což znamená 431 posluchačů na jeden koncert.

„Některá představení byla naprosto mimořádnou událostí. Například první loňský koncert s mexickým tenorem Davidem Lomelim nebo také koncert světové mezzosopranistky Magdaleny Kožené,“ poznamenal ředitel s tím, že dva koncerty během uplynulé sezony také natáčela Česká televize.

Podle Němého bylo vyprodáno přibližně deset koncertů a největší návštěvnosti se těšil koncert Magdaleny Kožené. Ten si poslechlo 905 lidí, přičemž kapacita sálu je 761 míst. Poprvé se tak prodávaly i lístky na stání.

Změnu prostor z Domu umění do Kongresového centra si pochvalují nejen filharmonici a vedení, ale také hostující hvězdy. „Díky kvalitnější akustice sálů, ale i prostornému pódiu, které umožňuje velké obsazení orchestru, tak po dlouhé době mohly ve Zlíně zaznít takové skladby jako Stravinského Svěcení jara,“ poznamenal Němý.

Poslední věc, která filharmonii v nových prostorech ještě chybí, jsou varhany. Ty se budou podle náměstka zlínského primátora Miroslava Kašného stavět přímo na míru do prostor Kongresového centra tak, aby se dosáhlo špičkové kvality.

Na varhany vypíšou soutěž

Zakázku na stavbu varhan získá vítěz prostřednictvím mezinárodního výběrového řízení. Osloveny jsou zatím tři osobnosti.

„V současné době připravujeme zadání pro stavbu nových varhan,“ prozradil Kašný, který v tuto chvíli odmítl spekulovat o ceně. Sami totiž ještě netuší, jak velké varhany budou.

Příjemnou změnu také zažívají hudebníci.

„Rozhodně se zde cítí daleko lépe. Filharmonie má až devadevadesátičlenný orchestr, který měl v Domě umění k dispozici tři šatny. V nových prostorách je jich osm. Máme také dvě zkušebny a tři šatny pro dirigenta a sólisty vybavené pianem a hygienickým zázemím. Musím říct, že nové zázemí si pochvalovala i paní Magdalena Kožená,“ svěřil se ředitel.

Zdá se tedy, že nostalgie a stesk po starých prostorách Domu umění, kde filharmonie hrála šestapadesát let, už jsou pryč. Do Kongresového centra se přestěhovala začátkem loňského roku a jde vidět, že se zde zabydluje a rozrůstá stále více. Důkazem toho jsou také stále častější výjezdy orchestru do zahraničí. Například v pondělí se sbor vrátil z týdenního turné po Německu.

„Turné bylo zakončeno v Hamburku. Každý koncert bylo téměř vyprodáno a s pořadateli jsme se dohodli, že turné příští rok zopakujeme,“ uvedl manažer orchestru Tomáš Gregůrek s tím, že v jednání jsou další zahraniční vystoupení v Římě či daleké Asii.

Také dramaturgyně filharmonie potvrdila, že se návštěvníci mohou těšit na bohatý program plný zvučných jmen. Vše se ale ještě ladí.

Filharmonie je finančně soběstačná

Loňský rok byl pro Filharmonii Bohuslava Martinů úspěšný také ekonomicky. Podle předsedy správní rady filharmonie Miroslava Kašného skončí hospodaření v kladných číslech. Filharmonici dostávají od města dotaci 20 milionů korun, stejnou částku dává krajský úřad.

„Celkový rozpočet byl přibližně 55 milionů, soběstační jsme asi z 26 procent,“ podotkl ředitel filharmonie Josef Němý. Po-dle něj dokázala z vlastních příjmů pokrýt mimořádné výdaje nad rámec rozpočtu za stěhování.

Nejbližší akce

Leden

19. 1. Hudba německých skladatelů

Únor

14. 2. Duo in eterno: Ivana Kovalčíková, Ivana Frajtová, housle

23. 2. dirigent Misha Katz: Ludmila Peterka, klarinet Vladimír Bukač, viola

Březen

22. 3. Johannes Brahms: Německé requiem Walter Attanasi, Itálie

27. 3. Duo Kateřina Englichová, Vilém Veverka

18. 3. B. Britten: Malý koníček, dětská opera Zlín

Zdroj: FBM