„Když někdo rád cvičí, jde se zrušit třeba na spinning, já se jdu zase odreagovat do divadla, mám totiž docela manažersky náročnou práci. Navíc jakmile jdete na zkoušku či hrát, tak ať chcete, či nechcete, musíte na pár hodin zapomenout na to, co se děje okolo," říká pro Deník Jana Štěpánová z Kroměříže.

Na divadle ji těší fakt, že je pořád kam jít dál. Navíc kroměřížští ochotníci podle ní spolek vykopali prakticky ze dna.

„Vždycky měl jméno, ale my jsme mu dali právní subjektivitu, postavili ho na vlastní nohy bez zřizovatele, čímž jsme si tak na záda naložili těžký ranec. Ale jsem ráda, že se to podařilo," podotýká herečka.

K ochotnickému divadlu se dostala první rok po revoluci, přičemž pracovala v tehdejším Klubu mládeže. Jeho vedoucí hrál s ochotníky a jednou chystali v divadle hru se zpěvy, pro kterou sháněli kapelu.

„Oslovili mého manžela, který dělal muziku, stejně jako já, potom jsem do toho naskočila jako zpěvačka. Holka, která s nimi zpívala, toho totiž nechala. Tak jsem se pak dostala k herectví," vzpomíná.

Už jako dítě ale měla ráda divadlo. Jednak ve škole pravidelně jezdili do toho zlínského a hradišťského, později hodně navštěvovala i jiná divadla ve městech.

První divadelní rolí Jany Štěpánové byla dvojrole v Těžké Barboře, kde ztvárnila ženu i muže. Ze všech možných divadelních žánrů má nejraději komedie.

„Paradoxně jsem už ale hodně dlouho v žádné nehrála, protože herecký vývoj je takový zvláštní. Člověk si odehraje komedie, ve kterých se cítí dobře a které se mu líbí, ale najednou začne inklinovat k takovým charakterním rolím. Chce si vyzkoušet dramatickou část," vysvětluje.

Tu první vážnější si střihla ve hře Manželské vraždění a od té doby se to prý s ní nese.

Před několika lety si také z divadelních prken odskočila před televizní kamery, zahrála si roli Kolomazníkové ve filmu Sněženky a machři po 25 letech. Dostala se k ní castingem.

„Na natáčení vzpomínám velice ráda, parta byla výborná. Dodneška jsem s mnohými herci v kontaktu, s některými více, třeba s Vaškem Koptou. Naše rodiny se schází, jezdíváme společně i na dovolené," usmívá se Jana Štěpánová.

Už dříve si kroměřížská herečka zahrála také v jedné epizodě seriálu Ranč u Zelené sedmy či v Románu pro muže z roku 2010.