V rámci osmého ročníku výstavy Sochy v zahradě instalovali organizátoři v Kroměříži asi tři desítky exponátů. Ty jsou rozmístěny v Květné i Podzámecké zahradě, ale třeba také na Velkém náměstí, před Domem kultury a u Biskupské mincovny.

„Letošní osmý ročník má za cíl představit současné umění veřejnost a konfrontovat jej s naší krásnou historickou architekturou. Jak zahrady, tak město bylo totiž na umění vždy zaměřeno. Byť jej dnes obdivujeme jako staré, tak ve své době to bylo umění současné a velmi progresivní,“ zdůvodnil kurátor výstavy Aleš Vrtal.

Sochy, které mohou místní i turisté v Kroměříži vidět až do konce prázdnin, jsou z dílny profesorů Michala Gabriela, Jaroslava Koléška, Zdeňka Tománka a jejich studentů.

A právě socha Michala Gabriela je pro obyvatele Kroměříže zřejmě nejkontroverznější. Ještě před vernisáží stihla získat hned několik přezdívek.

„Když máš k tomuto místu vztah, tak koukat na Avatara je i jeden den moc. Nikoho se nechci dotknout, ale umění je pro specifickou skupinu lidí, tak ať si to užívají v galeriích a soukromých místech a neobtěžují veřejná místa. Fakt je to hnus. Omlouvám se, nelíbí se mi to,“ vyjádřil se na sociální síti Facebook například Miroslav Karásek.

Modré sousoší má představovat tanečníky a vychází z principu pohybu a rozvinutí lidské figury. To a mnohem víc se mohou zájemci dozvědět na komentovaných prohlídkách: ty začínají dnes v 11 hodin v Květné a ve 14 hodin také v Podzámecké zahradě.

Lidé z pořádajícího sdružení Get Art si z facebookových komentářů těžkou hlavu nedělají.

„Jsem ráda za názory ostatních lidí. Ale věřím, že projev na internetové diskuzi neodpovídá většinovému názoru obyvatel města a jeho návštěvníkům. Umění má v lidech vyvolat emoce. A to se podle mě povedlo,“ uzavřela členka sdružení Lucie Čevelová.