Nultý ročník akce organizátoři připravili pod záštitou hejtmana Libora Lukáše za podpory Zlínského kraje a města Kroměříže.
„Soutěž vznikla na popud samotné filharmonie. Jejím cílem je motivovat žáky ke studiu hudby, přiblížit výsledky jejich úsilí veřejnosti a zároveň podpořit zájem o hru na housle ve společnosti,“ sdělila ředitelka kroměřížské umělecké školy Ivona Křivánková.

Nová soutěž byla určena pro neprofesionální houslisty mladší šestnácti let. „Účastníci přehlídky doposud nesměli studovat a ani absolvovat hru na housle jako hlavní obor studia na škole středního, případně vyššího stupně,“ vysvětlila Křivánková s tím, že v Česku podobná akce na podporu začínajících muzikantů nemá obdoby.

Na chod soutěže dohlížela odborná porota. „Houslisté se utkali ve čtyřech kategoriích: začátečník, mírně pokročilý, pokročilý a budoucí Mistr. Muzikanti se předvedli například hrou z listu, ale i vlastní improvizací,“ dodala pořadatelka.

O klání Archetti in Moravia se od své vyučující ve Valašském Meziříčí dozvěděl také jedenáctiletý Daniel Macho. „Snažím se uspět v kategorii mírně pokročilý. Z těch, které tady slyším, obdivuji houslisty z Police nad Metují. Jsou opravdu nejlepší,“ řekl v průběhu přehlídky mladík z Hodslavic.

A nespletl se. Žáci Základní umělecké školy v Polici nad Metují si odnesli hned dvě první místa a tři houslisté z téže školy si dokonce za rok zahrají se zlínskou filharmonií.

„Budou jimi Markéta Nádvorníková a bratři Matouš a Šimon Michalovi, kteří s rozdílem jednoho bodu skončili na prvním a druhém místě v kategorii budoucí Mistr. Termín koncertu byl předběžně stanoven na květen příštího roku,“ doplnila Křivánková s tím, že i kroměřížská škola se může pochlubit jedním vítězstvím. V kategorii „pokročilý“ odbornou porotu přesvědčila Adéla Gajdošová z Kroměříže.