No a pokud byste raději něco dobrého ochutnali, nabídka je také pestrá.

Z akcí, které proběhnou nadcházející víkend ve Zlínském kraji, si vybere každý. Přinášíme vám ty, které byste si určitě neměli nechat ujít.

Na košt mešních a jiných vín na Velehrad

Kde: historické sklepení Stojanova gymnázia ve Velehradě

Kdy: zítra v 15 hodin

Historické sklepení Stojanova gymnázia ve Velehradě hostilo pět ročníků oblíbené a ve světě zcela ojedinělé mezinárodní soutěže a výstavy mešních a košer vín s všeslibujícím názvem Cisterciácká pečeť. V loňském roce Matice velehradská šestý ročník výstavy vín neuspořádala, zato Společenství přátel Stojanova gymnázia Velehrad a Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž se rozhodly zorganizovat pro vyznavače vinných moků květnový košt mešních a jiných vín. Uskuteční se zítra od patnácti hodin ve sklepení Stojanova gymnázia. „Fajnšmekrům nabídneme na koštu sto dvacet pět vzorků vín, z nichž jedna pětina jich bude mešních.

K ochutnání budou vína z Blatničky, Mutěnic, Znovínu Znojmo, Arcibiskupského zámeckého vína Kroměříž, akciové společnosti Víno Blatel, ale i z jiných vinařství Moravy," zve návštěvníky na košt ředitel Stojanova gymnázia Michal Hegr. Protože k ochutnávání vína patří hudba a zpěv, postará se o ně cimbálovka gymnázia. „Výtěžek z koštu mešních a jiných vín bude věnován na podporu sociálně slabých studentů našeho gymnázia, ale také na vybudování školní kaple," prozradil ředitel vzdělávacího ústavu Michal Hegr.

Výšlap okolo Hostětína zahájí přípitek jablečným moštem

Kde: naučná stezka Naokolo Hostětína

Kdy: zítra od 13 hodin

Nevšední vycházku s hudebním překvapením, vyprávěním strašidelné pověsti, ochutnávkou moštů i pěkným výhledem do okolí pořádá zítra hostětínské ekologické centrum Veronica. Zahájí tak letošní sezonu na naučné stezce nazvané Naokolo Hostětína.

Trasa turisty provází působivou místní krajinou a informuje, jak kdysi vypadal zdejší život. Podél ní je rozmístěno deset artefaktů brněnského umělce Rostislava Pospíšila, který se sobotního výšlapu taktéž zúčastní. Stezka účastníky zavede k pramenu potoka Kolelače, výhledu na Šanov nebo Pitín i tajemnému Kočičímu hrádku.

Středně náročný pochod o délce šesti a půl kilometru zahájí ve 13 hodin u zvoničky za obecním úřadem přípitek místním jablečným biomoštem.

S pohádkovou kartou na hrad Buchlov

Kde: Buchlov

Kdy: sobota 25. 5. od 9 do 16 hodin

Rok se sešel s rokem a starobylý hrad Buchlov se v rámci blížícího se Dne dětí otevře všem malým rytířům a také princeznám. Stane se tak v sobotu (25. května) od devíti do šestnácti hodin. Na chlapce a holky se na hradě těší všechny jeho tajemné a strašidelné bytosti a ostatní pohádková havěť. K tomu, aby se děti s nimi mohly setkat, zhlédnout jedno divadelní představení s názvem Dobrodružství na ostrově Čičidžuma a rytířská klání, je třeba mít pohádkovou kartu za padesátikorunu. Bez ní nebude dítěti vstup nikam umožněn! Na jednotlivé atrakce nebude možné zakoupit vstupné zvlášť. Prostě kluci a holky musejí mít platnou pohádkovou kartu. Vstup do hradu pro dospělé bude umožněn dle platného tarifu, na divadelní představení za 20 korun. Dětský den na Buchlově pořádá HB Collegium ve spolupráci se správou státního hradu Buchlova a Národním památkovým ústavem. Hry na nádvoří, divadlo a akce Strašidelný hrad se uskuteční i za deštivého počasí.

V Chropyni mají Hanácké slavnosti

Kde: Chropyně

Kdy: pátek 24. až neděle 26. 5.

Návštěvníky Chropyně čeká o víkendu bohatý program. Od pátku do neděle se tam totiž uskuteční patnáctý ročník Hanáckých slavností.

Oslavy zahájí už dnes město otevřením chrámu sv. Jiljí k příležitosti Noci kostelů. Od sedmi hodin pak zahraje kapela Ciganski Diabli a večerní vystoupení bude v režii Cimbálové muziky Harafica.

Program bude pokračovat také zítra. V devět hodin odstartuje jízda krále Ječmínka, kterého u radnice přivítá sama starostka města Věra Sigmundová. V deset hodin se představí dětské soubory Velká scéna a krátce po poledni začne pořad dospělých souborů ke 100. výročí úmrtí malíře Mikoláše Alše. Po celý den bude v zámeckém parku jarmark a hrát bude dechová hudba. O půl osmé večer přijdou zahrát Kabát revival a volně naváže diskotéka Mirka Karáska.

V neděli od půl desáté vyjedou závodníci na kolech, konat se budou cyklistické závody pro děti a mládež. Ode dvou hodin budou pro děti připraveny také hry, soutěže a o zábavu se postará balonkový klaun.

Od čtyř hodin bude pódium patřit chropyňskému festivalu mládežnických dechových orchestrů. O tři čtvrtě na pět pak v Chropyni slavnostně pokácejí májku.

Po celý víkend lze ve městě navštívit také výstavu Střediska krále Ječmínka v základní škole, výstavu prací členek prvního moravského patchworkového klubu i chropyňský zámek.

Kroměříž ožije festivalem divadel

Kde: Klub Starý pivovar v Kroměříži

Kdy: pátek 24. až neděle 26. 5.

Šestý ročník divadelního festivalu Ludmily Cápkové se o víkendu koná v Kroměříži. Už od čtvrtka se tam představuje série divadelních amatérských souborů z Hvozdné, Brna, Ostravy, Jihlavy, Napajedel, ale také domácí ochotníci: ti navíc hned ve dvou hrách. Hlasovat se bude o nejlepší inscenaci festivalu a nejlepší mužský a ženský herecký výkon.

Nominace na herecké výkony vzejdou z hlasování účastníků moderované besedy v kruhu, která se bude konat vždy bezprostředně po skončení každé inscenace.

Většina inscenací se odehraje v Klubu Starý pivovar v Kroměříži. První představení začíná už dnes v 17 hodin, program pokračuje zítra i v neděli, kdy se koná také slavnostní vyhlášení vítěze: ten postoupí na přehlídku FEMAD Poděbrady.

V Ratiboři se bude vařit guláš

Kde: Ratiboř, areál hasičského domu

Kdy: 25. května od 7.30, prodej od 13.00

Soutěž o nejlepší guláš se uskuteční v sobotu v areálu hasičského domu v Ratiboři.

Program začne už o půl osmé ráno, kdy soutěžící zapálí pod kotly oheň. V jednu hodinu odpoledne by si už měli přijít na své milovníci guláše. „Začneme s prodejem a následně i vyhodnocením nejlepších kuchařů," přiblížila starostka Ratiboře Jiřina Sklenská.

Vařit se bude hovězí guláš podle původní receptury. „Bude ale na kuchařích, jaké zvolí ingredience," řekla starostka.

Celé odpoledne bude v areálu hasičského domu hrát kapela Dareband, večer pak vystoupí skupina Gympleři.

Součástí soutěže o nejlepší guláš bude jarní pochod kolem obce. Turisté si budou moci vybrat ze dvou tras. Delší, osmnáctikilometrová, povede přes Kosisku, Končiny, Háje a Prženské paseky. Kratší, omikilometrová trasa, povede přes Kateřinice, Březiny a Prženské paseky.

Sraz účastníků je naplánovaný u základní školy mezi devátou a desátou hodinou dopoledne. „Cílem je areál hasičského domu, kde se budou moci turisté najíst guláše," usmála se Sklenská.

Po valašských horách na kole

Kdy: sobota 25. května, od 11.00 hodin

Kde: Velké Karlovice, start u koupaliště

Milovníci horských kol se tuto sobotu sjedou do Velkých Karlovic. Koná se zde devátý ročník mezinárodního závodu Karlovský Pepi maraton.

Pořadatelé pro účastníky připravili dvě trasy o délce padesát a čtyřicet kilometrů. „Hromadný start všech závodníků je naplánovaný na jedenáctou hodinu od koupaliště. Prezence ale začíná už v osm hodin dopoledne," informoval mluvčí závodu Tomáš Leixner.

Registrace závodníků je možná ještě do dnešní osmnácté hodiny. Zájemci k tomu mohou využít odkazu na webových stránkách mtb.karlovska50.cz

Bezhraniční valašení bude letos v režii Slováků

Kde: Nový Hrozenkov, horská chata Kohútka

Kdy: neděle 26. května od 10 do 16 hodin

Tradiční setkání nejen obyvatel partnerských měst Rožnov pod Radhoštěm a Považská Bystrica zvané Bezhraniční valašení se uskuteční již tuto neděli na horské chatě Ko hútka na hřebeni Javorníků.

Pro návštěvníky z obou stran hranice bude připravený zajímavý program. „Tentokrát je plně v režii města Považská Bystrica," upozornila starostka Rožnova Markéta Blinková.

Návštěvníci Kohútky se podle ní mohou těšit například na vystoupení folklorního souboru Považan nebo hudební duo Jaroslav Melicherík a Karol Zálešák, kteří budou hrát k tanci i poslechu. Připraveny budou také soutěže pro malé i velké.

Bezhraniční valašení se na hřebeni Javorníků na horské chatě Kohútka uskuteční v neděli od deseti do šestnácti hodin.

Zoo se otevře fotografickým nadšencům

Kdy: neděle 26. května 2013, 1016 hodin

Kde: zoo Lešná

Už tuto neděli je pro fotografické nadšence připravena v zoo Lešná oblíbená akce Canon ZOOM. Ta bude probíhat od 10.00 hod. do 16.00 hod na několika stanovištích v areálu zoo.

Akce je určena pro fotografické nadšence i pro začínající fotografy. V areálu zlínské zoo si registrovaní návštěvníci budou moci vyzkoušet např. profesionální teleobjektivy, kompaktní fotoaparáty a další fototechniku společnosti. Program zahrnuje také přednášky fotografa Martina Pustelníka.

Chybět nebude ani soutěž o nejzajímavější snímek pořízený v areálu zoo v den konání akce. Pro výherce jsou připraveny skvělé ceny, např. kompaktní fotoaparát, tiskárna nebo slevové poukázky.

Jedinou nutnou podmínkou účasti na programu je registrace na webových stránkách společnosti nebo v den konání akce v areálu zoo v tiskovém centru.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU