Každou příchozí skupinku čekaly dvě místnosti s hravými přednáškami. V první jim valašské tradice představily babičky z Horní Bečvy: děti tak viděly třeba valašský vánoční stromek nazdobený pentlemi a slaměnými ozdobami, který na rozdíl od dnešního nestál v podstavci, ale dle tradice se houpal zavěšený na stropě. Kromě toho ohutnaly frgály i čaj z devatera bylin, na závěr pak každý dostal po valašsku nazdobený perníček. Hanácké tradice se pak dozvídaly z úst krojovaných Hanáků. Viděly pracovat přadlenu, poznaly svatou Lucii, slyšely troubit a zpívat ponocného. Na závěrečnou ochutnávku tam nechyběly ani hanácké koláčky.

V tvořivé dílně o několika stanovištích je pak čekala výroba adventních věnců i dopisu Ježíškovi, pouštění lodiček a zpívání koled.

Dopoledne mělo u dětí velký úspěch. „Určitě se mi tu líbilo, nejvíce asi Valašsko. Některé tradice jsem sice už znala, ale naučila jsem se i nějaké úplně nové. V dílnách jsem si pak vyrobila přáníčko Ježíškovi a betlém,“ vylíčila třeba Klaudie Grygerová z Přílep. A bavil se i její spolužák. „Mně se nejvíce líbila Haná, tradice jsem už ale všechny víceméně znal. Taky doma totiž pouštíme lodičky, rozkrajujeme jablka a samozřejmě zdobíme stromeček,“ konstatoval zase Tomáš Dvořák ze Zahnašovic.

Už šestnáctý ročník akce měl za cíl především ukázat dětem jinou, nekomerční tvář Vánoc. „Chceme, aby děti viděly, že Vánoce byly i dříve krásné svátky, dají se ale prožít i jednoduše, bez nějakých velkých nákladů. Dnes je to vše jednoduché, lidé jdou a vše nakoupí v obchodě. Tohle má děti ale nasměrovat k tomu, že to jde i jinak, jen je třeba obětovat trochu času,“ popsala ředitelka TyMy Jarmila Vaclachová.