Tamní nově vzniklý soubor nazvaný Národopisný krúžek moravský se tam představil se svým programem. „Je to soubor dětí, který začal vystupovat díky Sdružení v karanténě, jehož členové se zabývají lidovou kulturou a divadelní tvořivostí v menších obcích,“ vysvětlila jedna z hlavních organizátorek Martina Jakobová, která program vytvořila ve spolupráci s maminkami účinkujících dětí a učitelky ze střílecké základní školy Markéty Novákové.

Folklorní soubor od Sdružení v karanténě získal sponzorský dar, díky kterému mohly jeho vedoucí nechat ušít nové kroje

„Podařilo se nám zrekonstruovat podle knihy dívčí střílecký kroj z roku 1814, který nám ušili v Blatnici. Protože Střílky jsou na rozhraní mezi hanou a Slováckem, kroj odráží obě oblasti,“ doplnila organizátorka.

Sdružení v karanténě má své sídlo formálně v Kyjově, ale jeho členové rádi pomohli navrácení folklóru do Střílek. „Své aktivity rozšiřujeme z Jihomoravského kraje i do Zlínského. Snažíme se lidi nutit k nějaké společenské aktivitě, protože nám přijde důležité obnovovat sounáležitost lidí s místem, kde žijí,“ uvedl předseda sdružení Petr Jan Kryštof.

Součástí odpoledního programu byla i ochutnávka velikonočního pečiva. „Své výrobky jako jsou například jogurtové řezy, velikonoční beránci, frgály, domácí chléb a další pečivo napeklo víc jak deset žen a dokonce jeden muž,“ vyjmenovala Anna Kryštofová, která se stará o obecní Zpravodaj.

Několika desítkám lidí, které se v kulturním domě sešly, se obnovení tradic zamlouvalo. „Myslím si, že pro vesnici i pro účinkující děti je to rozhodně zajímavá věc. Folklór tady kdysi byl, pak ale trochu upadl. Teď sem přišla nová krev, lidé, kteří se sem stěhují, mají zájem o tradice, takže taky díky jim u nás zase folklór ožije,“ netajila se spokojeností Vladimíra Knetigová ze Střílek.