Slavnostního průvodu městem se zúčastnily tři stovky zájemců z Kroměříže a okolí, přijely i politické špičky kraje

Zahajovacího průvodu se podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara zúčastnily více než tři stovky lidí.
„Ze začátku, když jsme dožínky plánovali, jsem měl obavy, že nebudeme moci nikoho sehnat. Nakonec mě ale téměř dojalo, že jsem musel zájemce odmítat, chtělo se jich účastnit opravdu hodně,“ přiznal Hebnar.


Důvodem nižšího počtu vystupujících bylo podle něj časové omezení z důvodů dalších akcí v Kroměříži.

„Do příštího roku ale my i město uvažujeme, že bychom oslavy protáhli,“ prozradil původce celé myšlenky obnovit tradiční dožínky ve Zlínském kraji.

Hladký průběh akce však dal organizátorům zabrat. „Z pátku na sobotu jsem nespal, byl jsem nervózní, jak vystoupení dopadnou, vše bylo totiž bez zkoušky,“ přiznal další z pořadatelů Josef Olišar.

Zřejmě nejtěžší z celých příprav pak bylo podle Olišara doplnění některých rekvizit. „Asi největší problém byl se srpy,“ nastínil organizátor.
„Bylo to skvěle připravené, jsem z toho opravdu nadšená. Když šel průvod, běhal mi doslova mráz po zádech z té veselé nálady účinkujících. Mezi nimi rozhodně bodovaly děti, které byly v krojích moc roztomilé,“ mínila například účastnice Lucie Rakošová z Kroměříže.

Radost z obnovené tradice neskrýval před stovkami návštěvníků v sobotu dopoledne ani starosta Kroměříže Miloš Malý. „Ceníme si výsady, že jsme mohli být organizátorem prvního ročníku této akce. A to i přes to, že její příprava byla velmi náročná,“ uvedl Malý.

Ten také jako poděkování předal hejtmanovi Zlínského kraje Liboru Lukášovi a ministrovi práce a sociálních věcí Petru Nečasovi pamětní medaile města.