Festival slavnostně zahájili v neděli v 17 hodin v kavárně Mlsná kočka výstavou s názvem Moje Chiba nemá chybu a podtitulem Nostalgie japonská.

„Čiba je moje rodné město, kde dodnes bydlí matka a sourozenci s rodinami," vysvětlila Nao Higano, která už pětadvacet let žije v Evropě a usadila se v Kroměříži.

Na výstavě jsou k vidění obrazy kreslené pastely a tuší, ale také výběr z kaligrafického cyklu Devět životních kréd. „Japonská kaligrafie je moje nostalgie vůči domovu. A v tomto cyklu jsou zobrazena japonská přísloví, která mám ráda," objasnila sopranistka. Výstava bude v kavárně k vidění až do konce března.

V pondělí 14. března večer pak na vernisáž navázal další program festivalu: komorní koncert Sa-kura a jablúčko II. Jedná se o mezinárodní projekt, jehož cílem je setkávání českých a japonských hudebníků a jejich kultur. Koná se každý rok na jaře v České republice a v Tokiu a v létě nebo na podzim v Yokohamě.

Během koncertu zazněly lidové japonské a moravské skladby a světová premiéra písně Na Poľane, tři písně z Očové (2015) od slovenské skladatelky Márie Jašurdové. Jedná se o skladbu pro soprán, klavír a smíšený sbor.

„Kromě toho zazněly Verše psané pro vodu od Rafaela Kubelíka. Jde o variace na japonská pětiverší v přebásnění pro soprán a klavír. Součástí programu byly i Tři fragmenty od skladatele Shoji Moroi: byl to právě on, kdo mě před pětadvaceti lety poslal do Československa studovat operní zpěv," říká sopranistka. Nao Higano během koncertu doprovodila klavíristka Yukiko Sawa a pěvecký sbor Smetana se sbormistryní Lenkou Poláškovou.

Další zajímavou akcí festivalu bude příští čtvrtek 24. března od 19 hodin v sala terreně holešovského zámku divadelní představení japonských frašek kjógen neboli samurajské komedie. Žánr je od roku 2001 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Komedie Susugigawa – Velké prádlo a Bóšibari – Připoutaný k tyči v Holešově předvedou herci Malého divadla kjó-genu Brno.

Coby doprovodný program je pak už od 16 hodin přichystána ukázka japonské kaligrafie, výroby šperků (Nao Higano) a malby na hedvábí (Jitka Jarmarová z Kroměříže).

Během velikonoční neděle 27. března se pak v Holešově uskuteční také japonsko-český koncert dvou sborů Koncert bez hranic.

„Vystoupí na něm ve velkém sále zámku od 19 hodin smíšený pěvecký sbor Myojo Gakuen High School – Myojo Music Club z Tokia a Holešovský dětský sbor Moravské děti," pozvala mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU