Tancují přitom společně teprve dva roky, za tu dobu ale už stihli nasbírat téměř čtyřicítku medailí a přes dvacet pohárů. „Většinou vyhráváme první a druhá místa," připouštějí oba tanečníci: skromnost musí jít zkrátka v tomto případě stranou.

Za úspěšným soutěžením v kategorii latinskoamerických tanců se ale skrývá i bezmála osudový příběh. Čtrnáctiletý Matěj totiž žije Dětském domově U Sýpek v Kroměříži. Kromě svých sester má i další podporu. Je jí právě taneční partnerka Samanta, která je dcerou jednoho z tamních vychovatelů.

Kromě tanečního páru tak tvoří i kamarádské duo. „Moc se nehádáme a když, tak je to brzy zase v pořádku," říká s úsměvem Samanta.

Znají se odmalička, kdy společně jezdili na výlety. Každý se tehdy věnoval svým koníčkům a zálibám: Matěje bavil fotbal, basketbal, stolní tenis a florbal, Samanta zase hrála na flétnu a klavír a později začala s baletem.

Pár mladých tanečníků z Kroměříže sbírá na soutěžích medaile. Čtrnáctiletý Matěj Mikula a jedenáctiletá Samanta Beňová spolu tancují dva roky.

„Samčinu maminku pak napadlo, že bychom spolu mohli začít tancovat. Sice se nám na začátku moc nechtělo, ale teď nás to baví," tvrdí Matěj.

Kvůli náročným tréninkům se přitom dalších svých koníčků museli vzdát. Dnes je zaměstnává hlavně tancování a škola, tréninky totiž absolvují denně. „Učím se hned, když přijdu ze školy a pak jdu na trénink. Jde to ale zvládnout," říká Samanta.

A práce se vyplácí. Během jediného roku se tanečnímu páru podařilo postoupit o dvě třídy, jiným se přitom takový úspěch podaří mnohdy až za tři. Pravidelně navštěvují Dům kultury v Kroměříži, kde na sobě v rámci klubu KST Swing tvrdě pracují. „Je to občas dřina, ale tancování nás moc baví," tvrdí oba.

Upozorňují přitom na to, že i v jejich věku už je konkurence velká: s postupem do vyšších kategorií jim navíc přibývají nové sestavy a náročnost se zvyšuje. Tancování navíc rodiče Samanty přijde až na třináct tisíc měsíčně: páru totiž musí zaplatit dopravu na soutěže, šaty, boty, kurz i individuální hodiny.

Mladé tanečníky se proto rozhodla podpořit i společnost Ahold, která před nedávnem Matějovi na tancování přispěla finančním darem.

„Matějovi pomahá Nadační fond Albert, jehož zřizovatelem je společnost Ahold provozující prodejny Albert," upřesnila mluvčí společnosti Dagmar Krausová.

K dalším úspěchům mu ostatně mohou pomoci i ostatní. Kdo by měl zájem nadějného tanečníka nějakým způsobem podpořit, může prostřednictvím redakce Deníku nebo se obrátit přímo na Dětský domov U Sýpek v Kroměříži.