Provozní tamní restaurace Vladimíra Blažková se součástí letošního ročníku festivalu židovské kultury stala poprvé. Z připravovaných meníček má trochu obavy, ale věří, že vše zvládne a hostům bude chutnat.

„Naše nabídka v tomto týdnu nabídne spoustu chutných a zajímavých jídel. Letošní ročník je zaměřený na východoevropskou část, takže i naše kuchyně se orientuje tímto směrem," vysvětlila provozní restaurace.

V klasickém menu zahrnuje nabídka restaurace šest jídel. Následující týden pak budou čtyři z nich vyčleněna pro židovskou kuchyni.

„Jediné, co v celém týdnu z naší nabídky úplně vynecháme, bude vepřové maso. Nabídneme však kuchyni polskou, balkánskou, něco z Ukrajiny, myslím, že to bude zajímavé," dodala Blažková.

Kuchyně bude pracovat se spoustou zeleniny s rajčaty, česnekem, různými saláty, přílohami v podobě kysaného zelí a okurků.

„Připravíme například i typické židovské pečivo macesové placky, které upravujeme jako lasagne, dále pečené taštičky plněné rybou, zapečený lilek s rajčaty, paprikou a bramborami nebo třeba kuřecí steak se zelenou zeleninou a cizrnové pyré," láká Blažková.

Festival se bude odehrávat hned na několika místech, v Šachově synagoze, Kině Svět a také v prostorách holešovského zámku. Program je složen z přednášek, divadla, filmů a výstav, zastoupeno bude tradičně i dobrovolnictví.

„Deset dobrovolníků, studentů, kteří budou pomáhat s úpravami židovského hřbitova a organizací celého týdne židovské kultury, přijede v pátek," oznámila za Městské kulturní středisko Holešov Jana Slovenčíková.

Výjimečnou novinkou je podle ní letos nabídka židovské kuchyně a také zahajovací koncert Musica Baroque, kteří zde vystoupí poprvé.

„Dále bych upozornila na výstavy, které budou během celého týdne v zámku přístupné, tedy expozici Jana Saudka, Sigmunda Freuda a Franze Kafky a výstavu sedmdesáti let od zničení nové synagogy v Holešově," doplnila Slovenčíková.

V sedmnáct hodin v neděli začne slavnostní zahájení festivalu spojené s vernisáží Jana Saudka, který je hostem večera. V programu zazní Musica Organum ve Velkém sále holešovského zámku. Následovat pak bude koncert Musica Baroque.

V pondělí o půl šesté bude při přednášce Chaima Kočího v Židovské synagoze návštěvníkům přiblížen vznik a kořeny chasidského hnutí, ve spojení s židovstvím v Čechách a na Moravě. V devět hodin pak započne celovečerní dokumentární film Jana Saudka s podtitulem V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu.

V úterý ve tři hodiny odpoledne v přízemí zámku představí Pavel Navrátilík svou šachovou simultánku. Následovat bude přednáška Chaima Kočího o východoevropském chasidismu, o rozšíření chasidských myšlenek ve střední a východní Evropě a také diskusní fórum. Od devíti hodin začne promítání filmu Komisařka s židovskou tématikou.

V polovině týdne se uskuteční přednáška vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona. V Židovské synagoze zazní koncert komorního souboru a večer zavzpomíná Pepi Lustig a Roman Vávra během besedy na Arnošta Lustiga.

Dále se návštěvníci mohou těšit na přednášku o Karaitech, koncert skupiny v jazyce jidiš či ladin, snímek Nedodržený slib, tedy drama skutečného osudu slovenského žida za druhé světové války.

V pátek vystoupí na náměstí Dr. E. Beneše taneční skupina RUT, jeden z prvních souborů v České republice, který reprezentuje židovskou kulturu. Po tanečním vystoupení se na pódiu představí romská kapela Gipsy Gábor. Ve dvacet hodin se pak uskuteční privátní modlitby k zahájení šabatu a večer zakončí promítání filmu Amen.

Sobotu zahájí taneční soubor s výukou izraelských tanců, zazní dětská opera Brundibár a přednáška o židech a politice. V sedmnáct hodin se při besedě lidé seznámí s vývojem palírnictví ve Vizovicích a přednášku si mohou zpříjemnit i ochutnávkou. Celý festival zakončí skupina Klezmer Band.