V pátek odpoledne se totiž otevřou brány tamní likérky a začne dvaačtyřicátý ročník multižánrového festivalu Vizovické trnkobraní.

„Hlavní hvězdou letošního ročníku je maďarská rocková legenda Omega. Pro určitou generaci českých a slovenských posluchačů je doslova kultovní kapelou. Mluvil jsem s mnoha lidmi, kteří s plnou vážností tvrdí, že Omega významně ovlivnila jejich hudební názor. Jsem si jist, že mladší návštěvníky muzikanti určitě nadchnou. Mládež bude v šoku, jak se hraje pořádný bigbít,“ řekl spokojený ředitel festivalu Zdeněk Jurásek.

Skupinu založili v roce 1962 klávesista László Benkö a zpěvák a kytarista János Kóbor jako formaci hrající cover verze britských a amerických rockových skladeb. Společně s Locomotiv GT patřila v sedmdesátých letech k nejlepším interpretům progresivní rockové hudby a její sláva daleko překročila hranice tehdejšího takzvaného východního bloku. „V roce 1964 jsme v pražské Lucerně odehráli náš první zahraniční koncert. A dovolím si říci, že i naše zatím poslední účinkování v Praze, to bylo v roce 2005 a taky v Lucerně, hodnotím z hlediska našeho uměleckého výkonu mimořádně vysoko. Náš vztah s českým publikem vždy existoval,“ zavzpomínal zpěvák.

Prostor dostanou i zajímavá hudební spojení, jakým bude například společný koncert Čechomoru a Divokýho Billa. Formace podnikly loni společné turné a na sedmi místech České republiky vyprodaly sály. Muzikanti se tehdy na jevišti střídali a v závěru vystoupení zahráli i společné skladby.

„Naši fanoušci se můžou těšit na podobný program. Loňská šňůra byla výborná a myslíme, že se koncert bude líbit i návštěvníkům ve Vizovicích,“ je přesvědčený frontman Čechomoru Karel Holas.

Na pódiu nebude chybět ani jedna z nejúspěšnějších kapel současnosti. Kryštof v čele s Richardem Krajčem letos vynechal téměř všechny letní festivaly a tak ve Vizovicích budou mít jejich příznivci jednu z mála příležitostí slyšet je hrát pod širým nebem. „Soustředíme se na práci na novém albu. Proto jsme letošní festivaly omezili. Ale do Vizovic se samozřejmě těšíme,“ uvedl Krajčo.

Svědky neobvyklé události budou účastníci nedělního programu. „Bolek Polívka, slavný český herec a Valašský král, přiletí oslavit své šedesáté narozeniny do rodného města. Aby mohl s dojetím pohledět na rodnou hroudu pěkně z výšky, zvolil si Bolek pro svoji triumfální cestu domů patřičný dopravní prostředek a tím je vrtulník. Během letu se k oslavencovu stroji přidá letka valašských vzdušných rezerv a vytvoří mu na obloze nádherný doprovod,“ prozradil Jurásek.

K tradici přehlídky neodmyslitelně patří pojídání švestkových knedlíků. Loni se klání zúčastnil i třiadvacetiletý americký jedlík Pat Bertoletti, který letošním soutěžícím nasadil laťku pořádně vysoko. Spořádal totiž dvě stě třiatřicet kousků této sladké dobroty.

Celý třídenní program, který má téměř šedesát bodů, se bude odehrávat na několika pódiích. „Těch hostů je velká spousta, takže o zábavu bude rozhodně postaráno. Loni si s námi počasí nehezky zahrálo a nezbývá už jen doufat, že o víkendu k nám bude vlídnější,“ doplnil ředitel festivalu.