„Návštěvníci mají možnost prohlédnout si desítky vzácných více než stoletých rostlin, které v tomto období bohatě rozkvétají. Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny devatenáctého století a ve dvacátém už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky," připomněla pracovnice národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Podle ředitelky a zahradní architektky Národního centra zahradní kultury v Kroměříži Lenky Křesadlové bude tradiční výstava letos na téma Sklo a kamélie.

„Na výstavě totiž budou také výrobky umělecké školy, které kamélie doplní. Kromě našich květin, které jsou jedny z nejstarších a možná dokonce nejstarší u nás, bude k vidění i ukázka kamélií z Rajce, kde je největší sbírka odrůd v republice, a také z nedalekých Buchlovic," informovala zahradní architektka.

Pro zájemce jsou připraveny i komentované prohlídky s odborníky, kteří prozradí odkud se do našich zeměpisných šířek kamélie dostaly, jak je pěstovat a zda vůbec voní.

Keře a vzrostlé stromy kamélií bude možné obdivovat až do 29. března, vstup na výstavu je součástí vstupného do Květné zahrady.

Podle zahradní architektky je navíc velká šance, že letos na výstavu kamélií plynule naváže ke skleníku přilehlá Holandská zahrada, kde začne na jaře rozkvétat asi dvacet tisíc cibulovin.

„Buď se tedy konec výstavy ještě přímo potká s rozkvetlou zahradou, nebo se bude jednat o další atraktivní podívanou, kterou návštěvníkům Květná zahrada nabídne," uzavřela ředitelka a zahradní architektka Národního centra zahradní kultury v Kroměříži.