Morkovice zvou na festival Máj-A-Les

Kde: areál Cihelna v Morkovicích

Kdy: pátek 17. a sobota 18. 5.

Třetí ročník multižánrového festivalu Máj-A-Les začíná dnes večer v Morkovicích na Kroměřížsku v tamním areálu Cihelna. Program bude pokračovat i v sobotu a milovníci hudby si přijdou na své. Kromě hlavní rockové stage, na které se představí několik kapel s tvrdší muzikou a punkem, zahrají i kvalitní DJs.

„Top kapelou jsou letos určitě Prago Union a Krucipüsk," zmínil organizátor a kytarista kapely Hannibal Lecter Zdeněk Jasinski. Dále zahrají například Dark Gamballe, Záviš, Zakázaný ovoce nebo Zeměžluč. Návštěvníky v sobotu dopoledne přijdou pobavit také divadelní ochotníci z Morkovic.

V Kroměříži mají středověký den

Kde: Velké náměstí v Kroměříži

Kdy: sobota 18. 5. od 10 do 17 hodin

Středověký den s biskupem Brunem a řemeslné trhy se zítra konají na Velkém náměstí v Kroměříži. „Na hrnčířských a keramických trzích, které pořádáme již počtvrté, se scházejí keramici a hrnčíři z celé České republiky i ze Slovenska, aby předvedli ukázky své práce v jednom z nejstarších lidových řemesel," podotkla za organizátory Libuše Rajmišová.

V letošním roce mohou lidé zakoupit také farmářské produkty místních pěstitelů. Akce je připravena ve spolupráci se známou skupinou historického šermu Biskupští manové z Kroměříže. Dále účinkují skupiny historického šermu Berendal, Cruentus (AG Kroměříž), Frejíři, Liberum Arbitrum, Solutus a hudební skupina Rabusssa.

V Buchlovicích budou vystavovat i děti ze Slovenska

Kde: Galerii na půdě Muzea Podhradí v Buchlovicích

Kdy: dnes v 17 hodin

Výstavu s mezinárodní účastí chystají v Buchlovicích. Vernisáž expozice dětských prací na téma Sv. Cyril a Metoděj a jejich přínos pro Velkou Moravu se uskuteční dnes v 17 hodin v Galerii na půdě Muzea Podhradí Buchlovice.

„Své výtvarné práce představí tři školy a obce. Buchlovická a dvě slovenské, konkrétně škola z Horného Hričova a Soblahova. S těmito obcemi mají Buchlovice už osm let přeshraniční spolupráci," informoval místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský, který minulý týden navštívil Slovensko, aby od žáků převzal jejich práce. „Do Buchlovic jsem přivezl asi sedmdesát výtvarných děl. Mohu říct, že jsou velmi povedená. Zaujalo mě například ztvárnění podoby věrozvěstů, které vytvořil školák ze Soblahova. Jedná se o povedený a originální linorit," podotkl Žižlavský.

Košt vín nabídne stovky vzorků

Kde: kulturní dům v Dolním Němčí

Kdy: sobota 18. 5. od 14 hodin

Už na 13. ročník koštu vín lákají vinaři a zahrádkáři z Dolního Němčí. Akce, která se bude v sobotu 18. května od 14 hodin konat v tamním sále kulturního domu, nabídne návštěvníkům 383 vzorků, z nichž bude 234 bílých, 126 červených a 23 rosé nejen z našeho regionu, ale také z Břeclavska, Hodonínska či ze Slovenska. Zároveň se přítomní dočkají vyhlášení šampionů jednotlivých odrůd, o nichž v neděli rozhodli degustátoři.

Hudební kulisu dotvoří od 18 hodin cimbálová muzika Rubáš. Košt vín zpestří i degustace kozích, ovčích a kravských sýrů.

Na Maják fest dorazí i Blue Effect

Kde: Bojkovice

Kdy: sobota 18. 5. od 18 hodin a neděle 19. 5. od 15 hodin

Na dvoudenní porci pohodové muziky a zábavy se mohou těšit návštěvníci Maják festu v Bojkovicích. Akci zahájí v sobotu v 18 hodin na tamním nábřeží Svobody festivalové setkání hudebníků a kapel. Vystoupit na něm má Ondra Havlík neboli en.dru, známý z pořadu Na stojáka nebo z koncertů s Danem Bártou či Vojtou Dykem. Dále se na pódiu představí čerství držitelé Anděla 2012 Tomáš Kočko a orchestr, stejně tak jako legendární Blue Effect s Radimem Hladíkem.

V neděli od 15.00 bude Maják fest pokračovat zábavou pro malé i velké v zahradě bojkovické základní umělecké školy a v sále klubu Maják. Odpoledne zahájí ve swingovém a dixielandovém rytmu Jazzbook. Úderem 16. hodiny sehraje Divadlo plyšového medvídka pro nejmenší loutkové představení Bobři od bobří řeky.

Ve Valašské dědině vyženou ovce na pastvu

Kdy: sobota 18. května, od 9 hodin

Kde: Rožnov pod Radhoštěm, Valašská dědina

Velký redyk neboli první vyhánění ovcí na pastvu se tuto sobotu uskuteční v areálu Valašské dědiny v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce s pasteveckými psy či vystoupení folklorního seskupení Bačovské trio. V chalupách a jejich okolí bude k vidění tradiční rukodělná výroba a jarní práce. Nebudou chybět ani ochutnávky tradičních valašských pokrmů. První výhon ovcí začíná o půl jedenácté dopoledne.

V Karolince budou myslivecké dny

Kdy: sobota a neděle 18. a 19. května, vždy od 9 hodin

Kde: hřiště TJ Sokol Karolinka a Valašské národní divadlo

Dvoudenní myslivecké dny se uskuteční tuto sobotu a neděli v Karolince na Horním Vsacku. Na hřišti TJ Sokol Karolinka a také ve Valašském národním divadle bude pro návštěvníky připravený bohatý celodenní program.

V něm se příchozím představí mimo jiné trubači z Mendelovy univerzity v Brně, k vidění bude přehlídka loveckých trofejí i loveckých psů. Program zpestří také ukázky vábení zvěře, uměleckého kovářství a dřevořezby.

Návštěvníci se mohou těšit také na přednášky o jelení zvěři či včelařství a další program. K poslechu bude v sobotu hrát skupina Grassband z Karolinky v neděli pak cimbálová muzika Kordulka. Pořadatelé připravují také bohaté myslivecké občerstvení.

Myslivecké dny začínají v Karolince v sobotu i v neděli vždy v 9 hodin.

Meziříčí oživí květinový jarmark

Kdy: pátek 17. května od 8 do 17 hodin

Kde: náměstí ve Valašském Meziříčí

Třicítka prodejců se dnes představí na tradičním květinovém jarmarku ve Valašském Meziříčí. „Lidé si mohou na náměstí koupit letničky, trvalky, balkonové květiny a okrasné rostliny," přiblížila mluvčí města Renata Votrubová. Chybět nebudou ani sazenice zeleniny nebo prodej zahradnického náčiní a hnojiv.

„Od desáté hodiny pracovníci Českého červeného kříže navíc zájemcům změří v prostorách radnice krevní tlak. Také je seznámí s pravidly poskytování první pomoci," řekla Alena Střítezská z odboru regionálního rozvoje a územního plánování.

Vezměte děti do GA Cinema. Nabízí pohádku Kovář z Podlesí

Novou českou pohádku s názvem Kovář z Podlesí už promítá zlínské multikino Golden Apple Cinema.

„Pokud porovnáme návštěvnost amerických a českých pohádek, ty americké bohužel divácky vyhrávají. Ve skutečnosti je to tak, že na americké pohádky tahají děti rodiče a na české pro změnu rodiče děti. Tak tomu bude i u nové české pohádky Kovář z Podlesí, kde rodiče láká hlavní hrdina, oblíbený český komik Boleslav Polívka," uvedl k očekávánému zájmu o snímek Michal Gaja.

Lze na takovou akci u vás získat rodinnou vstupenku?

Ano, nabízíme rodinnou slevu. Například čtyřčlenná rodina ušetří díky této slevě 140 korun z normálního vstupného.

Je Bolek Polívka stále hercem, který dokáže do kina přilákat diváky?

B. Polívka je velkým lákadlem, hlavně na Moravě. (poh)

Když boj se zlem, tak s rozumem Podlesí je malá vesnička, kterou se před lety přehnala válka s Turkem. Dobré houbové víly byly tehdy požádány o pomoc, ale protože vykonaly dobro i zlo zároveň, byly potrestány a staly se z nich houbové baby. A na Podlesí za to padla kletba. Teď přišel čas vše napravit, ale ve vsi se objevil drak. A tak zatímco se Toník snaží zachránit svou milou Bětku ze spárů zlých víl, jeho strýc Kovář se se svými zaměstnanci Veverkou a Křečkem vypraví na draka. Hlavní myšlenkou pohádky je, že se zlem nelze bojovat hrubou silou, ale naopak rozumem, srdcem a odvahou. Kovář z Podlesí má poklidné tempo klasických pohádek a bez zbytečného spěchu vypráví příběh, ve kterém jde, jako v každé pohádce, o souboj dobra a zla. A protože je to „pohádka, ve které je všechno tak trochu jinak," není ani dobro a zlo až tak úplně jednoznačné a stejně jako děj filmu je i jeho závěr nečekaný a originální.

Pohádka ve Zlatém jablku výjimečně už v tuto neděli

Netradičně již na neděli 19. května připravilo Zlaté jablko pro všechny malé návštěvníky a jejich rodiče další ze série pravidelných divadelních představení. Pátá letošní pohádka tak proběhne z důvodu konání Zlín Film Festivalu v dřívějším termínu. Děti se mohou těšit na příběh O Palečkovi. Vstup na představení, která trvají cca 50 minut, je opět zdarma a začínají vždy v 10 a v 15 hodin v dětském koutku.

Tentokrát už předposlední neděle v měsíci, tedy 19. května, bude věnována tradiční pohádce ve Zlatém jablku. Poprvé sem ale zavítá se svým loutkovým představením Divadlo Paravánek z Brna. Pohádka v kouzelné výpravě malířky Jarky Fišerové vypráví o Palečkovi, který je sice malý postavou, ale chytrostí a šikovností se mu nikdo nevyrovná. Zachrání krále a princeznu před loupežníky, skamarádí se s obrem a nakonec se šťastně vrátí domů, protože doma je přece jenom nejlépe.

„V každé pohádce se snažíme o trochu jinou formu od „koukacích" až po „aktivační". Všechny jsou s loutkami, pokud možno s živou hudbou," uvádí loutkoherečka Kateřina Rakovčíková.

Stejně jako u ostatních představení z pravidelného cyklu nedělních pohádek musí být během představení pod dohledem rodičů pouze ti nejmenší, tedy děti do tří let. Rodiče ostatních dětí mohou volný čas ve Zlatém jablku vyplnit po svém. Místo na divadelní představení je navíc možné si i rezervovat. (poh)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU