„Letos se nás bohužel sešlo podstatně míň, protože se nám postupně odhlásilo asi šest kapel. Je nám líto, že tady nejsou s námi, ale jsme rádi, že dechovka je pořád žádaná a že rozdávají radost jinde," řekl za pořadatele Jan Kozubík z kapely Polančanka.

Loni se pouti účastnilo kolem 150 muzikantů. Většina jich přijíždí z Valašska, byť se objevují i zástupci jiných oblastí.

„Letos přijela i kapela ze Zdounek, které zemřel kapelník Miroslav Nauč. Byl to vynikající muzikant, skladatel, pedagog, dobrý chlap a muzikant. Dnešní mši svatou jsme tak chtěli obětovat i za něho," doplnil Jan Kozubík.

Muzikanti se ale jinak snažili návštěvníky, kteří v parnu vyrazili na oblíbené poutní místo, pobavit. Vrcholem byl společný koncert všech účastníků.

„Výhoda dechovkových muzikantů je, že když dostanou noty, tak hrají," poznamenal organizátor.

Na Hostýn dorazili hudebníci všech generací. Podle Jana Kozubíka ale dechovkám dorost mnohdy schází.

„Pro mladé dcerky je přitažlivější hráč na kytaru či na bicí. Ani celkové povědomí v národě dechovce nenahrává, chybí nám i větší podpora od politiků, sponzorů a médií," shrnul hudebník s tím, že hostýnská muzikantská pouť je ale podle něj tak jako tak především setkáním kamarádů. ⋌(hed, čtk)