Skulpturu svatého Floriána obyvatelé Velkých Těšan zakoupili z vlastních prostředků a soukromých darů. „Místní občané o této akci přemýšleli téměř dva roky. Patří jim veliký dík, že tuto myšlenku dotáhli do samého konce a mohou se nyní těšit ze sochy svého patrona,“ uvedla starostka obce Bařice-Velké Těšany Věra Halamová.


Podle místního kronikáře Velké Těšany nejsou obyčejnou zapadlou vesnicí u Kroměříže.
„Já jsem přiženěný, o to více tento fakt vnímám. Kdo sem přijde cizí, pozná to ze zdejší atmosféry. Každá obec má své starosti, problémy i místní figurky. Zde se každý respektuje. Když se například koná nějaký pohřeb, všichni společně truchlí. Naopak když někdo slaví, ostatní se veselí s ním,“ řekl kronikář Josef Strašák, který události v obci mapuje už dvacet let.

První zmínka o vesnici sahá do roku 1110

Podle něj za tuto vlastnost může dlouhá a plynulá historie obce.
„První zmínka je z roku tisíc sto deset, kdy Kroměříž koupil od Přemyslovců společně s Velkými Těšany biskup Jan. Záznam se pak opakuje ještě v písemnosti biskupa Zdíka z roku jedenáct set třicet jedna. Zatímco v Bařicích se střídali majitelé dvoru, vývoj ve Velkých Těšanech byl nepřetržitý,“ vysvětlil Strašák s tím, že Velké Těšany byly v minulosti takzvaným svobodným dvorem, který neměl povinnost robotovat.

Každý občan zná ochránce obce


Proč má obec za patrona svatého Floriána, však kronikář odpovědět nedokázal.
„Ačkoliv jsem po tom pátral, neodhalil jsem příčinu. Zřejmě to vychází z tradice a pro každého občana je to samozřejmost a každý jej zná. Už na staré zvonici visel obrázek svatého Floriána,“ dodal Josef Strašák, který kr