Barvy velikonočního jarmarku rozsvítily zdounecký Kulturní dům a akci letos poprvé oživil i Košt velikonočních beránků.

„Vzniklo to tak, že jsme přemýšleli, čím ještě přilákat lidi. Klasický jarmark je bezva – my tady navíc máme hlavně místní ženy, které tvoří doma, ale chtěli jsme to ještě ozvláštnit,“ vysvětlila organizátorka akce Petra Horáková.

Po druhé hodině, kdy končil příjem soutěžních výtvorů, bylo beránků dohromady čtrnáct.

„Myslím, že na to, jak všichni říkali, že nemají formu a nechtějí, a že se jedná o první ročník, se beránků sešlo dost,“ usmála se.

Pro svého favorita hlasovali skrze lístečky vhozené do ošatky sami diváci, kterých se v kulturním domě sešly desítky. O dalším, tom nejchutnějším vítězi pak rozhodovala tříčlenná porota.

„Na ochutnávání se těším, překvapilo mě, že se do toho lidé tak pustili. I když je pravda, že jsem čekala o něco víc beránků. Je to ale první ročník, příště to bude určitě ještě lepší,“ vyjádřila se jedna z členů poroty Anna Čevelová.

Přestože zadání v podobě velikonočního beránka znělo jasně, někteří zúčastnění si neodpustili nějakou tu specialitu: a to buď v podobě slaného beránka ze sekané, nebo v podobě dortu. Kreativita soutěžících byla pro porotce příjemným překvapením.

„Třeba ten slaný, to se někomu opravdu podařilo, to je tady mezi cukrovím úplně výjimečné,“ komentovala porotkyně.
Košt ji dokonce inspiroval.

„Sama beránka nepeču, ale tady jsem se rozhodla, že si koupím formu a příště se zúčastním taky,“ předeslala.

Do soutěže se nezapojily jen ostřílené pekařky, ale i ty, které měly s beránkem svou premiéru.

„Tohle je můj první a rovnou s ním soutěžím. Myslím, že se mi podařil. Beránci soupeřů jsou ale samozřejmě krásní, počet kolem patnácti jsem tak nějak čekala,“ vylíčila třeba Kristýna Míšová.

Jelikož byli pořadatelé spokojení i s diváckou účastí, o konání dalšího ročníku nemají pochyb.

„Účast je pěkná, určitě jí pomohlo i počasí. Na podzim plánujeme udělat také Štrůdliádu – tedy obdobu, akorát se slanými i sladkými štrůdly. Tam by mohl být počet účastníků ještě vyšší,“ plánuje organizátorka.