Hned dopoledne se na start postaví oddíly nejen z Česka, ale i z Německa, Ruska, Itálie a Slovenska. „Týmy se divákům představí kolem desáté hodiny, o hodinu později začne soutěž v klasickém parkuru podle pravidel jezdecké federace,“ uvedl tajemník soutěže a velitel služby pořádkové policie ve Zlíně Bronislav Šabršula.

Odpoledne pak přijdou na řadu speciální disciplíny, které musejí koně i policisté z jízdní policie zvládat. „Je to práce s obuškem, vytlačování nebo přechod přes můstek a sklopnou lávku,“ popsala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Mimo to se bude v soutěži hodnotit i reakce zvířete na střelbu, průjezd vymezeným prostorem, snížený podhled nebo shazování barelů.

„Všechny zmíněné dovednosti musejí koně zvládat, protože bývají nasazováni na nebezpečné střety agresivních extremistických skupin či riziková fotbalová utkání. Pravidelný trénink jim pomáhá tyto náročné akce zvládat bez stresu,“ vysvětlil velitel Šabršula.

Mimo závodů se budou moci návštěvníci rozptýlit i při bohatém doprovodném programu. „Mimo jiné se budou moci vynést v horkovzdušném balónu a připravujeme pro ně i spoustu westernových soutěží s tajemnými názvy Tlustý kovboj, Mlátička na ořechy, Lukostřelba, Hod tomahavkem a Šerifovy koule,“ přiblížila mluvčí Bartíková.

Na kolbišti se diváci zase odpoledne dočkají ukázek indiánského a honáckého ježdění.