Provozovatelé tentokrát divákům nabídnou český trhák Líbáš jako bůh, šestý díl Harryho Pottera s titulem Princ dvojí krve i novinku natočenou podle spisovatele Dana Browna Andělé a démoni.

Největší tradici má stálé letní kino ve slavičínském zámeckém parku, kde promítá Zdeněk Fiala za podpory města už 47. rokem. Filmové novinky nabízí milovníkům kinematografie od začátku června do konce prázdnin třikrát týdně – v úterky, čtvrtky a neděle.

„Lidí chodí méně než v minulých letech, což zřejmě zapříčiňuje černé kopírování filmů přes internet. Největší zájem bývá o české komedie, ale žádné pořádné novinky teď nejsou. Návštěvnost však ovlivňuje hodně i počasí, tak snad se nám udobří,“ pousmál se Fiala, který na představeních vídá nejčastěji lidi z okolních obcí.

Výjimkou prý ale nejsou ani lázeňští hosté z Luhačovic. Letní kino ve Slavičíně totiž má kapacitu osm set míst.

Sami si provozují devět let letní kino i v Újezdu u Valašských Klobouk. „Jsme asi jedna z mála obcí, protože na tom nezbohatneme, ale děláme to pro lidi,“ sdělil starosta Vladimír Kráčalík.

Pro návštěvníky chystají na jedenáctidenní festiválek od 16. do 26. července Pověsti staré Prahy nebo i pohádku Peklo s princeznou. Týden poté se přesunou organizátoři s touto technikou do Vlachovic u Slavičína.

Do Slušovic a Provodova přijede i letos pojízdná maringotka, kterou provozuje ředitelka multikin ve Zlatém jablku ve Zlíně Magda Sokolová se svým manželem.

Ve Slušovicích se bude promítat od 20. do 26. července na místním fotbalovém hřišti. „Loni se nejvíce osvědčili Účastníci zájezdu, na které přišlo 750 lidí. Letní kino je zde osmým rokem a je poměrně oblíbené. Diváci sedí pod krytou tribunou, takže je možné sledovat filmy prakticky za každého počasí,“ přiblížila provozní tamní hospody a organizátorka kina Monika Zapletalová.

V areálu Mladí v Provodově maringotka zůstane od 10. do 16. sprna. „Letní projekce má u nás tradici od sedmdesátých let minulého století. Lidi si přinášejí často deky i rybářské stoličky,“ přiblížil starosta Antonín Galla.

Stejnou zkušenost mají i v Napajedlích, kde pouštějí divákům novinky, které současně promítají ve zlínském multikině, s nímž spolupracují. Letos tak učiní od 13. do 19. července v areálu za klášterem.

„V nabídce nebudou chybět žhavé novinky jako Terminátor, Vévodkyně a Jménem krále,“ prozradil místostarosta Milan Vybíral.

Letního kina se možná díky maringotce letos dočká i kemp v Držkové, kde zatím připadají v úvahu dva termíny – poslední červencový nebo první srpnový týden.

Promítat se ani letos nebude kvůli rekonstrukci budovy orlovny v Kašavě. Technika však poputuje do Všeminy, kde by měl letní projekci nabídnout čtyři prázdninové víkendy areál v blízkosti hotelu.