Správná odpověď byla podmínkou k tomu, aby mohli být pasováni králem, který tam na ně čekal společně s princeznou a šaškem, na čtenáře knihovny.

„Tuto akci pro prváky pořádáme už třetím rokem. Když nastoupí v září do školy, tak se přijdou seznámit s knihovnou a my jim řekneme, že se na konci roku znovu sejdeme a zjistíme, jestli se naučili číst a psát. A když k tomu splní zadaný úkol, přítomný král je oficiálně pasuje na čtenáře,“ vysvětlila knihovnice Jarmila Zakravačová, která na sebe včera vzala podobu princezny.

Role krále se každý rok zhostí ředitel školy Tomislav Kolařík. Letos mu to nevyšlo kvůli pracovním povinnostem, proto tímto zodpovědným úkolem pověřil žáka sedmé třídy Radima Šimíka. „Přivítal jsem to, protože jsme první hodinu psali písemku z matiky, ale ona mě stejně nemine,“ řekl s úsměvem školák, který se chce herectví věnovat profesionálně.

Podle reakcí dětí bylo zřejmé, že je akce nadchla. „Je to tady moc pěkné. Do knihovny chodím a nejradši mám knížku o krtkovi. Čtu rád pohádky,“ svěřil se prvák Adam Černošek.

Také učitelka Ludmila Odstrčilíková viděla v akci přínos. „Je to pro děti motivace, aby začaly do knihovny chodit pravidelně. I když vím, že u někoho to bude možná jen chvilková záležitost, ale to se všechno teprve ukáže,“ uzavřela učitelka