Po téměř tříleté obnově se 
v loňském roce návštěvníkům otevřely nové části Květné zahrady, které na festivalu mohli lidé obdivovat při komentované prohlídce.

„Zrekonstruován byl Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky či Holandská a Pomerančová zahrada," vypočítával kastelán Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Martin Krčma.

Nechyběl tradiční ohňostroj ani koncerty vážné hudby. Oproti loňskému ročníku však bylo pro návštěvníky přichystáno mnoho novinek. „Především program vystupujících byl hodně obměněn. Taky jsme pro děti nově přichystali loutkové divadlo," podotkl Krčma.

Výraznou novinkou však byla půjčovna barokních kostýmů. „Za poplatek si každý, i děti, mohl obléci do dobových kostýmů, projít se tak po zahradě jako šlechtic, princezna či dvorní dáma, vyfotit se nebo si třeba zatančit s profesionály přímo barokní tance," prozradil kastelán.

Kromě divadelních vystoupení a koncertů, které oslovily především dospělé se nezapomnělo ani na děti. „Bylo připraveno několik stanovišť pro děti, kde si na vlastní kůži, hmatem, sluchem, ale třeba 
i čichem zažily zahradu a barokní kulturu," podotkl Krčma.

Děti tak mohly tančit barokní tance, objevovat zákoutí bludiště, hrát kužely, skládat mozaiku nebo třeba vyrábět divadelní masky. „Za splnění všech úkolů dostaly pak medaili Hortus Magicus," řekl kastelán.

Pořadatelé by rádi z festivalu Hortus Magicus vytvořili do budoucna tradiční akci. „Květná zahrada není jednoduchá na pochopení. Na druhou stranu je však zahradou, na které lze nejlépe ukázat barokní způsob myšlení a tvorby. To bychom právě lidem chtěli přinést, a proto doufáme, že se nám podaří uspořádat i další ročníky festivalu Hortus Magicus," dodal Martin Krčma.

Zpěv, hudba, tanec, divadlo činoherní i loutkové, umění ohňostrůjců i pestrá nabídka her pro děti i dospělé. V Květné zahradě si o víkendu našel svůj program opravdu každý. Největší úspěch si nakonec odnesla půjčovna kostýmů.

„Je to tu vážně skvělé, vládne tady příjemná atmosféra. Původně jsme ani netušili, že se tady koná festival barokní kultury, ale nelitujeme, že jsme do Květné zahrady zašli. Projít si zahradu v historickém kostýmu jako šlechtična byl opravdu zážitek," prozradila Alena Vácová z Brna.

VENDULA PUDELKOVÁ