Přestože se nabídka stálých expozic nemění, hodně návštěvníků dokáží přivábit dočasné tematické výstavy.
Tradičně hodně lidí vyráží na prohlídku Arcibiskupského zámku v Kroměříži, ale letošek je v tomto směru ještě výjimečnější než předchozí roky. „Je to velmi dobré. Podle informací mých kolegů je stejná situace po celé republice. Vlastně ani nevíme, čím to je,“ přiznává tamní kastelánka Zdena Dokoupilová.

Kroměřížskému zámku podle ní mohla pomoct série výstav, které se tam pravidelně pořádají. „Naším největším letošním lákadlem je asi výstava známého grafika a ilustrátora Adolfa Borna,“ myslí si Dokoupilová a dodává, že stálé expozice již mají zařízené a nechtějí je měnit.

Příliš novinek v nabídce není, turisty lákají především sezónní výstavy

Zámkem v Bystřici pod Hostýnem se provádí od dubna do října, a to dvakrát denně v předem určené časy. Pracovnice bystřického infocentra, která prohlídky zprostředkovává, Lucie Málková, popisuje, že už na začátku prázdnin měli průvodci plné ruce práce. „Proudily sem davy lidí, skoro jsme nestíhali. Dokonce jsme museli provázet víckrát denně mimo určené časy,“ líčí Málková.

Ani zde se turisté nedočkají zvláštních novinek. „Už tyto prázdniny jsme chtěli rozšířit muzeum keramiky a zrestaurovat část nábytku, ale práce se zatím nestihly. Měly by být hotové do konce roku,“ přislíbila zaměstnankyně informačního centra.

V Chropyni pomohla přitáhnout návštěvníky i mediální reklama. „Mluvilo se o nás hodně v televizi a v rozhlase. A musím říct, že počet lidí, kteří k nám chodí, je oproti loňsku velmi vysoký,“ říká Radka Míšková z tamního zámku.

Letos se navíc mohou pochlubit pozoruhodnou expozicí sakrálních předmětů nazvanou Znovuzrozená krása. „Jedná se o církevní díla z celého Zlínského kraje. K vidění jsou například obrazy, sochy nebo velikonoční svícny,“ doplňuje Míšková. Kvůli výstavě, která trvá do konce září, je tam dočasně zvýšené vstupné.

Už čtrnáct let je otevřený hrad Cimburk poblíž Koryčan. Přestože je Cimburk v podstatě zříceninou, kastelán Filip Manoušek upozorňuje na jeho jedinečnost. „Je to nádherná ukázka lucemburské architektury, kdy původní gotický sloh doplňují renesanční přestavby,“ popisuje Manoušek.
Prázdninová sezona na hradě se podle něj však nevyrovná jarním nebo podzimním měsícům. „Co můžu odhadnout pouhým okem, je teď situace stabilní, ale o některých dubnových či květnových měsících jsme tu měli úplné návaly,“ tvrdí kastelán.