Jaroslav Navrátil se prosadil především jako výtvarník a také šéf výpravy ve zlínských filmových ateliérech. Podílel se na mnoha českých i zahraničních hraných i animovaných filmech," poznamenala Dana Podhajská z holešovského Městského kulturního střediska. Významná je podle ní také jeho spolupráce s režiséry jako je Juraj Herz, Zdeněk Sirový, Petr Forman nebo Leos Jan Skapa.

„Filmové ateliéry mu otevřely i archiv Karla Zemana, který pomohl opravit, je například také autorem loutky Cena Karla Zemana, která byla na dětském filmovém festivalu udělována v 90. letech a ze Zlína si ji odvezl i Jan Svěrák za film Obecná škola," dodala Dana Podhajská.

Právě loutková tvorba je další významnou platformou jeho výtvarné tvorby. Jaroslav Navrátil je totiž autorem podobizen slavných světových osobností jako jsou Barack Obama, Dmitrij Medveděv, Vladimír Putin, Tiger Woods nebo třeba Jiří Paroubek a Karel Gott. „Loutky vyrábí s maximální přesností a smyslem pro detail z jedenáctiklou­bového skeletu, dřeva a usně, řada jeho děl skutečně skončila v rukou svých živých předloh," upozornila Dana Podhajská. V současnosti se autor věnuje volné kresbě a malbě, ale jak sám upozorňuje, považuje se především za „řemeslníka". Jeho práce jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v Čechách i zahraničí.