„Když jsem si před začátkem dožínkové mše dozvěděl, že se v Holešově dožínky v podstatě ještě nedělaly, byl jsem trochu v rozpacích," přiznal přede všemi v promluvě holešovský děkan. Plnému chrámu Nanebevzetí Panny Marie následně vysvětlil, jaký je vlastně smysl Dožínek.

„Je dobré, že se lidé scházejí ke společné slavnosti. Už kdysi dávno tak vyjadřovali svou vděčnost a radost za ukončení žní, za plné sýpky a také za to, že není třeba se bát zimy," popsal Jerzy Walczak.

Upozornil také na to, že plné spíže nejsou samozřejmostí v celém světě. Proto je podle něj důležité nejenom děkovat, ale vážit si každého bochníku chleba.

Na přípravě slavnosti se podílela nejenom Římskokatolická farnost Holešov, ale také Městský úřad Holešov, Městské kulturní středisko (MKS) a obce Mikroregionu Holešovsko. Program začal krojovaným průvodem od Zámecké kovárny na Náměstí D. E. Beneše.

V čele průvudu šli zástupci obcí mikroregionu Holešovsko, kteří nesli dožínkový věnec. Podle odhadu Ondřeje Machálka z MKS šlo v průvodu na šest desítek krojovaných. Na průvod se přišly podívat stovky lidí.

„Chtěla jsem vidět a zase zavzpomínat, jak to za našich mladých let vypadalo. To jsme hospodářům a Bohu mnohem více za úrodu a za všecko děkovali," poznamenala seniorka Marie z Holešova. Sama se v kroji Dožínek zúčastnila v roce 1946. Velmi si váží toho, že se v Holešově taková slavnost připravila.

„Má to totiž velký smysl i dnes. Je to nádhera a velký dík patří také panu děkanovi, který to má celé na svědomí," dodala Marie.
Podívat se přijeli i lidé z okolí.

„Chtěli jsme vidět nejenom naši vnučku, která tu je
v kroji, ale také celý průvod. Má to totiž své kouzlo," míní Ludmila Šenkyříková z Martinic. Odpoledne slavnost pokračovala kulturním programem.