Výstava nazvaná podle lidové písně Když jsem já sloužil to první léto ukáže dětem z mateřských školek a prvního i druhého stupně škol třeba to, že maso neroste na stromě.

„Dnešní děti jsou převážně počítačová generace a tady se jim snažíme přiblížit, jak to dříve vypadalo a jaká zvířata se chovala. Ony spíše znají ta exotická ze zoologických zahrad, tady jim ale ukážeme, jaké naši předkové využívali zdroje a i původ dnešních potravin. Děti vidí jogurt, ale už jim nedojde, že na začátku bylo mléko právě od krávy. To se je tady právě snažíme naučit,“ vysvětlila lektorka pro práci s dětmi Silvie Pitruzzello.

Všichni zúčastnění si také mohou prohlédnout vzorky krmiv, historické zemědělské potřeby a nechybí ani poznávání jednotlivých zvířat podle zvuku. Na konci programu si každý vytvoří termohrníček s vlastním zvířetem.

Přestože výstava začala koncem února, o zájem muzeum nouzi nemá. Například pro školky je to příležitost, jak vylepšit svou vlastní výuku.

„Hned příští týden budeme s dětmi probírat právě zvířátka, takže jsme se přišli podívat do muzea, kde už je program připraven. Nejlepší mi tu přijdou ta vycpaná zvířata, my máme výukové materiály pouze obrázkové,“ zdůvodnila Lucie Šišková, učitelka z mateřské školy Spáčilova.

Podobně stráví výstavu děti prvního stupně základních škol. Muzeum však myslelo i na ty starší.

„S žáky druhého stupně tu pracujeme formou soutěží. Ve výstavě si sami hledají a zařazují, sami si zjišťují jednotlivé zajímavosti a pak si to společně dáme dohromady. Každá skupina představí své zvířátko, takže si to tu v podstatě přednesou,“ doplnila Silvie Pitruzzello.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ