Organizace se ujali členové tamní Tělovýchovné jednoty a zastupitelé obce. „Řekli jsme si, když může být v Itálii Giro de Italia, proč by nemohl být v Mrlínku Giro Vašuťák?“ vysvětlil starosta Pavel Hynek.

Závod organizátoři pojmenovali podle strmého kopce, který musí soutěžící zdolat na kole v co nejkratším čase. „Vypsali jsme sedm věkových kategorií. Začínáme těmi nejmenšími a končíme seniory,“ nastínil starosta.

Mezi nejmenšími se do klání zapojil i třeťák Tomáš Šenkyřík. „Přihlásil jsem se sám, protože to chci zkusit. Trénoval jsem před chvilkou, ale jinak ne. Chtěl bych vyhrát,“ přál si malý závodník.

Strach z prohry si v žádném případě nepřipouštěl jeho kamarád. „Když prohraju, tak brečet nebudu. Na závod se těším,“ svěřil se šestiletý Luboš Žaloudík

Nedílnou součástí akce bývá i závod s netradičním názvem Nalož babu a jeď. „Spočívá v tom, že si muž naloží do kolečka svoji partnerku a pak musí zdolat kopec do poloviny. Dál už by to nešlo,“ poznamenal starosta obce, který se společně s manželkou také aktivně do soutěže zapojil.

Jedním z párů, kteří se ujali nelehkého úkolu, byli manželé Duchoňovi. Oba se do zápolení pustili s velkým nasazením. „Bylo to výborné. Že by mě manžel vyklopil, jsem strach neměla. On mě totiž strašně miluje a nic takového by mi neudělal,“ svěřila se s úsměvem pár vteřin po překonání cílové čáry Lenka Duchoňová.